Varaždin ̶ atrakcje chorwackiego barokowego miasta

Reklama

wt., 09/08/2020 - 20:11 -- MagdalenaL

Varaždin to chorwackie miasto, które znajduje się na północy kraju i stanowi historyczne, kulturowe, edukacyjne, ekonomiczne, sportowe i turystyczne centrum varaždinskiej żupanii. Do miasta Varaždin należy jeszcze dziewięć  miejscowości, a całkowita liczba mieszkańców wynosi ok. 47 tysięcy.

W XVII i XVIII wieku Varaždin stał się ważnym miastem kontynentalnej Chorwacji, ze względu na siłę gospodarczą i kulturalną.  Trudno stwierdzić, czy którekolwiek inne miasto  w tym kraju, tak zostało tak bardzo naznaczone jedną historyczną epoką, tak jak barok naznaczył Varaždin.

Miasto to jest powszechnie znane pod nazwą  „barokowe miasto”, ponieważ jest prawdziwie barokową stolicą Chorwacji.

Atrakcje

Wszystko to, co zostało wcześniej opisane, prowadzi do wniosku, że w Varaždinie znajduje się wiele zabytków, które są warte zobaczenia. I tak jest w rzeczywistości, dlatego Varaždin jest bardzo ważnym chorwackim celem turystycznym, który z roku na rok odnotowuje wysoką liczbę odwiedzin turystycznych.

Ratusz miejski

Ratusz miejski w Varaždinie i starówka to najbardziej znane atrakcje tego miasta. Jest to kamienny budynek usytuowany na głównym rynku miasta, w 1523 roku przekazany miastu na ratusz. Został podarowany przez niemieckiego hrabiego Juraja Brandenburškiego. Ponieważ ratusz nie zmienił swojego przeznaczenia od prawie pięciuset lat i nadal pełni tę funkcję, jest jednym z najstarszych ratuszy w całej Europie. Ratusz pochłonął wielki pożar, który miał miejsce w 1776 roku, ale w 1793 roku budynek został odnowiony i przywrócono mu dawny blask.

Wieża z łańcuchowym mostem

Wieża jest częścią starego miasta, a wśród mieszkańców jest znana i pod nazwą wieża strażnica ze względu na jej pierwotne przeznaczenie. Została zbudowana w XVI wieku w renesansowym stylu. Interesujący jest fakt, że wieża przetrwała nienaruszona do dziś, mimo że jest to budowla obronna. 

Teraz, w czasie pokoju, wciąż inną funkcję, a jest to wspaniały punkt widokowy, chętnie odwiedzany przez turystów.  

Varaždinska katedra 

Znana pod pełną nazwą jako varaždinska katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, katedra ta jest jedną z najważniejszych wczesnobarokowych budowli sakralnych w Chorwacji. Została zbudowana przez jezuitów w latach od 1642 do 1646. W ciągu swojego istnienia kościół był kilkakrotnie odnawiany i udoskonalany. Ostatni raz w latach 1982-1995, kiedy to ukończono jego obecny wygląd.

I dalej służy do tych samych celów co wcześniej, więc oprócz zwiedzania, każdy ma możliwość udania się na jedną z regularnie odbywających się mszy.

Varaždinski cmentarz

Rzadko kiedy cmentarz znajduje się na liście najważniejszych miejsc do zobaczenia, ale cmentarz w Varaždinie stanowi wyjątek. Ze względu na swoje piękno, cmentarz jest określany nierzadko jako najpiękniejszy cmentarz w Europie. Mówi się tu o  wyjątkowym połączeniu pięknie zagospodarowanego parku i zabytków. Cmentarz zapewnia prawdziwą atmosferę spokoju, intymność i wyciszenia.

Chorwacki Teatr Narodowy  

Chorwacki Teatr Narodowy w Varaždinie został zbudowany w 1873 roku według projektu architekta Hermanna Gottlieba Helmera z Wiednia. Chociaż budynek powstał w XIX wieku, scena artystyczna miasta Varaždin istniała znacznie wcześniej. Niektórzy z najbardziej znanych chorwackich aktorów rozpoczynali karierę w tym teatrze, a zwiedzanie tego pięknego zabytku Varaždin to prawdziwy zaszczyt i przyjemność.

Liczne pałace

Varaždin bez problemu mógłby nosić przydomek „miasto pałaców”. Dla tych, którzy kochają tego typu zabytkowe budynki, Varaždin będzie rajem na ziemi. Trudno je naprawdę wymienić, a jeszcze trudniej określić, który z nich jest najpiękniejszy i ma największe znaczenie dla historii Varaždina. Jeśli ktoś naprawdę ma chęć i pasję, aby zwiedzić te stare budynki  ̶  pałace, może wybrać między tymi:

• Pałac Drašković

• Pałac Erdödy

• Pałac Herczer

• Pałac Keglević

• Pałac Nitzky

• Pałac Oršić

• Pałac Patačić

• Pałac Patačić (Franjevački Trg)

• Pałac Patačić – Puttar

• Pałac Prassinsky – Sermage

• Pałac Tomassi

• Pałac Varaždinske županije

• Pałac Zagrebačkog Kaptola

• Pałac Zakmardy

 Jest to jedna naprawdę długa lista, której po prostu nie da się przejść w dzień lub dwa, jeśli chce się odwiedzić wszystkie wymienione miejsca. Jednak krok po kroku może to być naprawdę wspaniała przygoda.

Autor: 
Tłumaczenie: Patrycja Szcześniak

Reklama