Znajdujemy się w pobliżu silnej zorzy polarnej w Norwegii. A to ze względu na dziury w atmosferze

Reklama

czw., 03/18/2021 - 14:36 -- MagdalenaL

tytuł oryginalny: Znajdujemy się w pobliżu silnej zorzy polarnej w Norwegii. A to ze względu na dziury w atmosferze słonecznej. 

Prognoza pogody wskazuje na zorzę polarną w południowej Norwegii, ale prognozy nie są optymistyczne w przypadku północnej Norwegii. 

W czwartek i piątek szczęśliwcy w Norwegii mogą zobaczyć na niebie wędrujące, kolorowe światło. Powodem tego jest to, że Słońce ma tak zwaną „dziurę koronową”. Według Påla Brekke, szefa badań kosmicznych w Norweskim Centrum Kosmicznym, są to dziury w atmosferze słonecznej, z których wyrzucany jest wiatr słoneczny z dużą prędkością. - W tych otworach wiatr słoneczny wieje z dwukrotnie większą prędkością niż w innych miejscach. To jest jak suszarka do włosów unosząca się w Układzie Słonecznym. Kiedy ta dziura  jest skierowana w stronę ziemi, otrzymujemy silny „podmuch wiatru” w kierunku pola magnetycznego Ziemi, który tworzy zorzę polarną. 

Można ją zobaczyć w południowej Norwegii 

Według strony internetowej GI Alaska, te tzw. „dziury koronowe” powinny dawać wartość KP równą 5. Wartość KP to skala od 0 do 9, która wskazuje, jak silne są zakłócenia w ziemskim polu magnetycznym, co z kolei określa, jak silne są zorze polarne. 

Zazwyczaj zorzę polarną można zobaczyć tylko na północy Norwegii. Przy wysokiej wartości KP można ją zobaczyć w kilku innych miejscach. - Jeśli wskaźnik KP osiąga 5 na skali, to zorzę polarną widać również nad południową Norwegią, mówi Brekke i kontynuuje: - Zwykle można ją zobaczyć z kierunku wschodniej Norwegii jako łuk na horyzoncie, podczas gdy w środkowej Norwegii i regionie Trøndelag będzie tuż nad twoją głową. Gdyby wskaźnik KP był jeszcze wyższy, byłaby widoczna w całej Europie. To właśnie wtedy naukowiec Galileo Galilei po raz pierwszy nadał nazwę zorzy polarnej, było to w 1619 roku we Włoszech. 

Zła pogoda 

Ale nawet jeśli w dużej części kraju mogą występować silne zorze polarne, niekoniecznie oznacza to, że każdy może ją zobaczyć. - Nie wygląda to tak dobrze w regionie Nordland i Troms - mówi krajowy meteorolog Sjur Wergeland. Mówi też, że na północy w czwartek w ciągu dnia będzie ładna pogoda, ale wieczorem będzie pochmurno. - Na zachodzie będzie pochmurno, a zorza polarna i region Nordland nie łączą się niestety razem tak dobrze. To samo stanie się w części Troms. Mówi, że najlepszym miejscem w północnej Norwegii, aby zobaczyć zorzę polarną, może być wschodni Finnmark. Ale na południu kraju, w Trøndelag, Møre og Romsdal i we wschodniej Norwegii, ludzie mogą mieć więcej szczęścia - o ile prognoza zorzy polarnej jest prawidłowa. - Na południu wygląda to znacznie lepiej - mówi meteorolog. To tyle jeśli chodzi o prognozy dotyczące tylko zorzy polarnej, ale nie jest to też do końca pewne, mówi Pål Brekke. - Nie jest pewne, czy zorza polarna przesunie się tak daleko na południe, jak nam się wydaje, ale polecam ludziom śledzenie prognozy na stronach internetowych, aby byli na bieżąco. 

Autor: 
Kai Jæger Kristoffersen, tłum: Dominika Bącler

Reklama