Piramida Dżesera znowu przyjmuje turystów

Reklama

pt., 03/27/2020 - 15:47 -- koscielniakk

Po 14 latach renowacji na początku marca ponownie otworzono dla turystów grobowiec Dżesera znajdujący się w Egipcie. Jest to pierwsza zbudowana w tym kraju piramida.

O fakcie poinformowało egipskie ministerstwo ds. starożytności. Budowla była zamknięta od 2006 roku i w tym czasie przeszła remont, który kosztował prawie 6,6 mln dolarów. - „Dziś świętujemy zakończenie projektu utrzymania i odrestaurowania pierwszej i najstarszej wciąż istniejącej piramidy w Egipcie" - powiedział minister ds. starożytności Chalid el-Anani. „Jesteśmy pełni podziwu wobec tego, jak udało mu się stworzyć tę budowlę, która stoi od 4700 lat" - dodał.

Piramida Dżesera zbudowana została dla króla z III dynastii z okresu Starego Państwa. Zbudował ją pierwszy znany z imienia architekt Imhotep. Prace zostały przerwane w 2011 roku ze względu na rewolucję, podczas której obalono prezydenta Hosniego Mubaraka. Wznowiono je ponownie pod koniec 2013 roku. Budynek położony w Sakkarze to piramida schodkowa, składająca się z sześciu segmentów. Ma wysokość 62,5 metra.

"Jesteśmy bardzo dumni z tego, że jest to dziedzictwo Egiptu, ale dobrze wiemy, że jest to też dziedzictwo świata i bardzo nam zależy na jego zachowaniu" - powiedział premier Egiptu Mustafa Kamal el-Madbuli. Odbudowa piramidy to tylko jedna z renowacji przeprowadzanych w kraju.

Autor: 
Agnieszka Żarnowiecka
Źródło: 

Onet

Dział: 

Reklama