Hiszpania będzie badać temperaturę turystom zza granicy i rozważa testy na Covid-19 na lotniskach

Reklama

pon., 06/01/2020 - 14:07 -- moderator2

1 lipca granice zostaną otwarte dla podróżnych ze Strefy Schengen i Wielkiej Brytanii, natomiast dla turystów spoza Unii Europejskiej nadal pozostaną zamknięte.

Zagraniczni turyści, którzy przybędą do Hiszpanii po zakończeniu kwarantanny, co prawdopodobnie nastąpi 1 lipca, będą mieli sprawdzaną temperaturę ciała oraz będą kontrolowani pod kątem objawów Covid-19. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rząd rozważa nawet wykonywanie testów, aby sprawdzić, czy nie są chorzy, ale ta decyzja nie została jeszcze podjęta.

Unia Europejska i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) debatują nad tymi rozwiązaniami. Chociaż rozważa się wykonywanie testów wszystkim turystom, takie rozwiązanie mogłoby być pod różnymi względami niekorzystne. Przede wszystkim na wyniki testów PCR, które są najbardziej dokładne, trzeba dość długo czekać, a szybsze testy są mniej wiarygodne.

Dyplomaci dodają też, że jeżeli osoba została zakażona podczas podróży, żaden test nie wykryje koronawirusa i faktu, że dany turysta może zarażać innych. Nasze źródła wyjaśniają, iż „oba rozwiązania są możliwe i trwają dyskusje”.

Źródła z Ministerstwa przewidują, że najprawdopodobniej podróżni będą mieli badaną temperaturę przed wejściem do samolotu i po wylądowaniu w Hiszpanii. Co więcej, będą musieli wypełnić szczegółowy formularz, który będzie zawierał pytanie, czy zaobserwowali u siebie jakiekolwiek symptomy koronawirusa. Następnie zostaną poddani kontroli wzrokowej, a rząd będzie miał informacje o ich miejscu pobytu i numerze telefonu, aby kontrolować ewentualny rozwój choroby.

 

OTWARCIE GRANIC

Otwarcie granic przewidziane na 1 lipca, będzie dotyczyć na początku tylko państw członkowskich Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Dla krajów spoza Strefy Schengen zostaną otwarte w późniejszym terminie, po wspólnej decyzji podjętej przez kraje europejskie. Oznacza to, że ci, którzy przybędą do Hiszpanii spoza Unii Europejskiej, głownie Hiszpanie lub mieszkańcy tego kraju, będą musieli nadal poddać się kwarantannie.

Źródła podkreślają również, że 80% turystów w Hiszpanii pochodzą z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Na pierwszym miejscu plasują się podróżni z Wielkiej Brytanii, a na kolejnych Niemcy i Francuzi. Chociaż Londyn formalnie opuścił Unię Europejską, do końca 2020 roku trwa okres przejściowy i dotyczą go zasady europejskiej mobilności.

Rząd rozważa również możliwość zdjęcia obowiązku poddania się kwarantannie dla podróżujących w interesach i studentów zza granicy.

Trwają też dyskusje nad krajami spoza Unii Europejskiej, ale w których sytuacja epidemiologiczna jest dobra. Istnieje możliwość, że podróżni z tych państw będą, z punktu widzenia sanitarnego, traktowani tak samo jak ci przybywający z terytoriów UE.

Granica poza Stefą Schengen pozostanie zamknięta do 15 lipca, ale możliwe jest, że ten czas zostanie wydłużony. Do Hiszpanii mogą wjechać niektóre osoby: Hiszpanie, mieszkańcy Hiszpanii, pracownicy transgraniczni, pracownicy opieki zdrowotnej, dyplomaci oraz ci, których podróż jest uzasadniona przez sprawy rodzinne lub siłę wyższą.

Rząd chciałby jednak, by to Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zdecydowało o kryteriach, które wskażą, czy państwo spoza UE może być uznawane jako „bezpieczne”. Hiszpania postuluje również, aby ECDC zdefiniowało zasady otwierania granic wewnątrzeuropejskich i by nie zależało to od dwustronnych negocjacji, które mogą być dyskryminujące.

Hiszpania wysyła do innych członków Unii Europejskiej wiadomość o tym, że chce otworzyć granice wtedy, gdy będzie to zupełnie bezpieczne i nie chce brać udziału w żadnym wyścigu. „Wolimy zachować ostrożność i nie przyjmować, ani nie wysyłać turystów do czasu, aż epidemia będzie pod kontrolą” – dodaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Organy administracji zdają sobie sprawę z tego, że lato 2020 będzie inne niż wszystkie i będzie bazowało głównie na turystyce lokalnej. Obserwuje się duże zainteresowanie ze strony turystów z Europy, od kiedy prezydent ogłosił otwarcie granic dla turystów zza granicy od lipca.

BALEARY I WYSPY KANARYJSKIE

Rząd nie wyklucza, że niektóre regiony Hiszpanii, takie jak Baleary czy Wyspy Kanaryjskie otworzą swoje granice przed 1 lipca. W obu przypadkach proces odmrażania jest na zaawansowanym etapie, a sytuacja epidemiologiczna w tych regionach jest lepsza niż w innych częściach kraju. Wcześniejsze otwarcie tych dwóch archipelagów jest dyskutowane nie tylko w Hiszpanii, ale również przez instytucje europejskie, gdyż twierdzą one, że w pierwszej kolejności powinno się otworzyć „bezpieczne drogi” dla europejskiej turystyki.

 

Autor: 
Luis Ángel Sanz / tłum. Anna Roman
Dział: 

Reklama