Wyspy Elafickie, Wyspy – najlepsze atrakcje turystyczne i miejsca wypoczynkowe1/4

Reklama

czw., 07/30/2020 - 13:46 -- AleksandraJ

Na zachód od Dubrownika, z głębin morza, wyłaniają się jego niemi strażnicy – góry, ułożone w nadzwyczajnej formacji, po której otrzymały nazwę Elafity – „wyspy jelenie”. Typowa śródziemnomorska wegetacja archipelagu elafickiego, obfituje w egzotycznych roślinnych imigrantów, stapia się w jedyną w swoim rodzaju symfonię zapachów, która jest nienaruszona nawałem współczesnej technologii. Elafity ukołyszą Was życiem w zwolnionym tempie, które wykorzenieni z Was wszelki hałas i stres. Na wyspie Lapud nie istnieją ani drogi, ani samochody, więc jego mieszkańcy wezmą Was na krajobrazowe przejażdżki autami golfowymi.

 

Długa historia archipelagu Elafickiego

Największe wyspy Archipelagu Elafickiego to: Šipan, Lopud i Koločep, które są jedynymi zamieszkałymi wyspami. Opowieść o ich przeszłości przeplata się z opowieścią miasta-pomnika Dubrownika, która drzemie w starych kamiennych domach, domkach letniskowych i pałacach.

Historia Wysp Elafickich rozpoczyna się wraz z Ilirami, których mur obronny odnaleziony został na Šipanu. Ślady Rzymian wyczytać można z pozostałości rzymskiej willi w wiosce Šipanska Luca, w osadzie na zachodzie Šipanu. Na wschodzie tej wyspy, miasteczko Suđurađ odkrywa renesansowy fort rodziny Stjepović-Skočibuha, którego budowa rozpoczęła się w 1529 roku.

Wartościowe malarskie dzieła, na Wyspach Elafickich znaleźć można w Kaplicy św. Antoniego na Koločepu, kościółku świętej Spilicy na Lopudzie i innych miejscach, porozrzucanych po wysepkach, średniowiecznych kościołach i bazylikach.

Elafity łączą kolory tropików i śródziemnomorza

W odróżnieniu od Šipana, ulubionego miejsca wypoczynkowego starych Dubrowniczan, Lopud wyróżnia się swoją flotą i stocznią. Marynarze z podróży po świecie do domów przywozili różne rodzaje roślin, które do dzisiaj zdobią miejscowy park.

Południowe drzewa owocowe, zagnieżdżone w szumie borów, cyprysów i palm, upiększają krajobraz Archipelagu Elafickiego, czyniąc go szczególnie pożądanym dla artystów.

Ośpiewany czerwony koral Koločepa, którego łowcy byli niedaleko znani, od czasu do czasu zaplącze się w sieć rybacką. Bystre morze Wysp Elafickich dalej obfituje w ryby i muszle, homary i skorupiaki, które najlepiej zalać złotą kroplą winogron.

 

Śpiew ptaków nad błękitnymi głębinami Wysp Elafickich

Długie piaskowe plaże Wysp Elafickich kończą się plażą Šunj na Lopudzie. Płytkie morze, którego dno pokryte jest pięknym białym piaskiem stanowi idealne miejsce zabaw dla dzieci i fanów picigina – najlepszej gry w piłkę.

Wyspy Elafickie, nie tylko podczas spacerów, pływania czy nurkowania, obfitują również w przygody na trasach rowerowych i spływach kajakowych.

Wyspy Elafickie mogą pochwalić się również wspaniałymi atrakcjami nurkowymi, zapewnionymi przez przykrytą ścianę alg i raf koralowych, które znajdują się na samotnej wyspie świętego Andrzeja. Ta wysepka jest gwiazdą dla wycieczek z przewodnikiem po statkach od 1873 roku, kiedy została zbudowana latarnia, a na niej schronienie znalazły ptaki, dlatego ogłoszony został rezerwatem ornitologicznym.

Autor: 
Karolina Dopierała
Źródło: 

Adriatic.hr

Reklama