Lika i Gorski Kotar, poznajcie swój cel wypoczynkowy w Chorwacji

Reklama

czw., 07/30/2020 - 13:52 -- AleksandraJ

Gorski Kotar i Lika, poza tym, że należą do najbardziej ruchliwych terenów Chorwacji, posiadają również wyjątkowe elementy przyrody, co czyni je idealnym celem turystycznym o każdej porze roku. Położenie geograficzne tego terytorium jest specyficzne, ponieważ, poza masywem velebickim, posiada również wyjście na morze i dlatego może być idealne na letni wypoczynek, ale również dla wielbicieli śnieżnych zabaw.

 

Wypoczynek z przyrodą

Domy i apartamenty, które są położone w dziewiczej przyrodzie, stanowią idealną okazję, by uciec od gwaru centrów miejskich oraz sprawiają ogromną radość jako wypoczynek dla duszy i ciała. Nie myślcie jednak, że nietknięta przyroda to jedyne co Gorski Kotar i Lika mogą zaoferować swoim gościom. Wiele wydarzeń i osób, które zmieniły historię świata, niezwykłe miasta i oryginalne jedzenie domowej roboty. Czy można więcej oczekiwać w czasie jednych wakacji?

Kawałek raju na ziemi

Czy wiecie, że dwie godziny wystarczą, żeby doświadczyć raju na ziemi? Wystarczy tylko obejść wszystkie piękne miejsca najstarszego i największego parku narodowego w Chorwacji, zamieszonego na światowej liście dziedzictwa UNESCO od 1979 roku. Składa się z szeregu różnych wodospadów, które wpadają do krystalicznego jeziora. Ze względu na piękno, którego się nie da opisać słowami, Plitvice wam oferują niewiarygodnie piękne widoki, które możecie nakręcić swoimi kamerami. Są one szczególne, ponieważ możecie je odwiedzać o każdej porze roku, a szczególnie wyjątkowo wyglądają w zimę, kiedy woda zamarza i wywiera wrażenie, jakbyście się znajdowali w śnieżnym królestwie.

Z wnętrza ziemi po najwyższe szczyty Velebitu

Poza parkiem narodowym Gorski Kotar i Lika oferują wyjątkowe zjawiska naturalne i atrakcje turystyczne tym, którzy od wypoczynku oczekują trochę więcej atrakcji. Park jaskiniowy Grabovača, który znajduje się 2,5 km od miasta Perušić, jest miejscem, które zamieszkuje mnóstwo endemicznych roślinnych i zwierzęcych gatunków. Taka okolica jest idealna dla rowerzystów, speleologów, kajakarzy i wielu innych. Warto wspomnieć również grotę Samograd, którą wielu nazywa podziemną katedrą, ze względu na jej nadzwyczajne naturalnie ukształtowane skały.

Wiele speleologicznych znalezisk można odnaleźć w jeszcze jednym parku narodowym – Velebit Północny. Wyzwanie dla speleologów stanowi jedna z najgłębszych jaskiń na świecie, znana pod nazwą Lukina jama.

Obszar północnego i południowego Velebitu jest wspaniałym miejscem do wspinaczek i aktywnych spacerów, ale uważajcie, by nie wybrać się w czas silnego wiatru.

Bogata historia

Stolica żupani Gospić jest niezbędnym miastem na liście miejsc, które trzeba odwiedzić. Poza piękną architekturą, miasteczko to zapozna was z ważnymi historycznymi wydarzeniami i kulturą, poprzez swoje wystawy z licznych muzeów. W żadnym razie nie możecie pominąć centrum pamięci poświęcone Nikoli Tesli i jego wynalazkom, urządzony w miejscu jego domu rodzinnego w Smiljanie. Chcecie doświadczyć największych uderzeń bury w Chorwacji? W żaden sposób nie możecie pominąć miasta Senj, ale poza jego naturalnymi fenomenami, to małe miasteczko przeprowadzi was również przez najważniejsze momenty w jego średniowiecznej historii.

 

Narciarstwo z widokiem na morze

Poza tym, że jest jednym z najpopularniejszych rodzinnych ośrodków narciarskich, Platak jest również jednym z letnich ośrodków turystycznych dla wielu alpinistów, wspinaczy i amatorów tego rodzaju sportów. Warto wybrać się na najwyższy szczyt (1.363 m) i doświadczyć niepowtarzalnego widoku, który się rozciąga aż do morza. Chociaż teren Górskiego Kotaru jest w większości przecięte górami, nie zmniejsza to jego wartości. Możecie się o tym przekonać podczas wycieczki w rezerwacie przyrody Białych i Samarskich skał, który swoim niezwykłym wyglądem ukazuje, że przyroda może być swego rodzaju artystą.

 

Autor: 
Karolina Dopierała
Źródło: 

Adriatic.hr

Reklama