Dalmacja

Reklama

czw., 07/30/2020 - 14:19 -- AleksandraJ

 

Dalmacja

Dalmacja jest wyjątkowo dużym regionem pod względem powierzchni i można ją podzielić na: Północną, Środkową i Południową. Niezależnie od jej położenia geograficznego, każda z części Dalmacji posiada specyficzne długie kamieniste i piaskowe plaże, względnie bliskie położenie wysp, takich jak: Brač, Hvar, Korčula, Vis, ale i Ugljan, Pašman i Kornaty. Zakwaterowanie w Dalmacji najczęściej znaleźć można w prywatnych apartamentach i pokojach oraz domkach wypoczynkowych i willach. W większych miastach często będziecie mieć okazję znaleźć kawalerki, w czasie gdy dwupokojowe apartamenty są idealne dla rodzin z dziećmi, a położone w pobliżu plaż i wysp. Rezerwujcie kwatery w Dalmacji i doświadczcie dalmatyńskiego sposobu życia, o którym marzą wszyscy podróżujący.

Dalmacja to największy region turystyczny Chorwacji, z morską powierzchnią zawierającą aż 926 wysp, wysepek, mierzei i raf koralowych. Labirynty z kamiennych murów w licznych winnicach i ogrodach oliwnych prowadzą was przez wszystkie trzy regiony – Północną, Środkową i Południową Dalmację. W każdej z nich czekają na was jedyne w swoim rodzaju atrakcje kulturowe miasteczek śródziemnomorskich oraz różnorodność nienaruszonej przyrody.

Dalmacja Północna – fantazja przyrody z szumem morskich organów

Chorwacja zaprasza was na wieczory muzyczne, spędzone w akustycznym kościele św. Donata, który od IX wieku symbolizuje miasto Zadar. Swoją błękitną twarz Dalmacja odkrywa w instalacjach na zadarskiej riwie – na kamiennych schodach. Morskie organy tworzą melodie dzięki falom, a szklane tablice „przywitanie słońca”, za pomocą energii słonecznej, zmieniają kolor.

Katedra św. Jakuba w Šibeniku, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest fenomenem budownictwa, składającym się w całości z kamieni. Najciekawszym detalem są 74 kamienne głazy, które okrążają fasadę katedry.

Z piękności przyrody, Chorwację wyróżnia Park Narodowy Kornaty, składający się z 89 kamiennych wysp, wysepek i mierzei. W parku przyrody Telašćica znajdziecie 8-kilometrowy zalew ze wciśniętą w ląd wyspę Dugi Otok. Dalmacja odkryje dla was również morskie jezioro, którego skały podniosły się na poziom morza, które go otacza. Park Narodowy Krka zachwyci was bystrymi wodospadami, które spuszczone są z siedmiu barier rzeczki Krka.

Dalmacja Środkowa – Chorwacja w słonecznej opowieści o pałacu z listy światowego dziedzictwa UNESCO

Dalmacja w swoim największym mieście Splicie, będzie świętować 1700 rok starego Pałacu Dioklecjana, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Liczne koncerty oraz pochód rzymskiego wojska czeka na was na zrekonstruowanych szlakach cara Dioklecjana, którego mauzoleum przetworzone zostało w Katedrę świętego Duje. Miasto Trogir wzruszy was Radovanovim Portalem, który z biblijnymi elementami średniowiecznej sztuki ozdabia wejście do katedry świętego Lovre. W Omišu, którego historię ukształtowali bezlitośni piraci, Dalmacja zaprowadzi was na wycieczkę raftingową na rzece Cetinie. W ulubionym celu podróży, Makarskiej, Chorwacja ma coś dla każdego – muzeum z 3000 muszlami, sanktuarium maryjne w Spilji, otoczone zielenią oraz szeroko poznane kilometrowe plaże wzdłuż całej riwiery. Dalmacja oferuje również zbawienie od letniego upału na wyspie Brač, w utuleniu najbardziej znanej chorwackiej Plaży – Zlatni Rat. Najsłoneczniejsza wyspa Hvar, współczesne centrum wakacyjne dla młodych, od dawna skrywa jedno z najstarszych teatrów w Europie.

 

Dalmacja Południowa – bogata kultura otoczona południowymi wieżami

Dalmacja kontynuuje swoją podróż na światowej liście UNESCO w Dubrowniku, mieście kultury, którego opisuje 1940 m murów miejskich, z szeregiem twierdz i wież. Koncerty muzyki klasycznej odbijają się echem w atrium pałacu Knežev dvor, a dramatyczne wykonania tradycyjnych dubrownickich gier letnich znajdziecie na scenie fortu Lovrijenac – twierdzy znajdującej się na 37-metrowej mierzei. Na wyspie Korčula, czekają na was liczne tańce z mieczami, z których najbardziej znana Moreška przedstawiana jest całe lato. Dalmacja zachwyci was średniowiecznymi wieżami w mieście rodzinnym Marka Pola - Korčuli, która upiększa nadejście każdego roku sylwestrowymi maskaradami. W parku narodowym Mljet, Chorwacja was zachwyci dwoma morskimi jeziorami w środku najbardziej zalesionej wyspy. Dalmacja Południowa na półwyspie Pelješac zadowoli wasze podniebienia znanym na całym świecie winem Dingač oraz smakiem świeżych małż, których uprawa pochodzi aż z czasów antycznych.

 

Autor: 
Karolina Dopierała
Źródło: 

Adriatic.hr

Reklama