Bali to nie tylko plaże: oto dlaczego trzeba przyjechać tu chociaż raz w życiu

Reklama

śr., 08/05/2020 - 09:48 -- AleksandraJ

Wyspa Bogów, której kolory są tak jasne, że rozświetlają serce. To jedna z wielu nazw Bali, najbardziej turystycznego, ale i uwielbianego miejsca w Indonezji, co nie wpływa na przygaśnięcie jego blasku w marzeniach podróżników, którzy co roku wyczekują, aby tu dotrzeć.

 

Imponujące fale i fantastyczne plaże, jednak to, co według samych Balijczyków czyni ten odcinek tropikalnej krainy absolutnie doskonałym jest zdolność zaoferowania za każdym razem nowych i fascynujących krajobrazów. Bali, albowiem, to ogrom zielonych lasów, pól ryżowych i aktywnych wulkanów, ale także ekscytujące życie nocne na południu i ciche zatoczki na północy.

Najlepszy okres

Od czerwca do września temperatury są wysokie, opady bardzo niskie, a powietrze nieco chłodniejsze. Między listopadem a majem, jednak,upały są odczuwalne, a poza deszczami mogą również pojawiać się tropikalne cyklony, które mogłyby przyczynić się do dalszego psucia warunków pogodowych.

Dlaczego kochać Bali

Co robić na Bali to jedno z pierwszych pytań, jakie zadają sobie turyści z biletem w ręku i ogromną chęcią odkrycia miejsca w równym stopniu odległego jak i niezapomnianego. Destynacji, które można zwiedzać jest wiele i oprócz aspektu krajobrazowego bardzo interesujący jest ten duchowy wraz z obecnością różnych świątyń pełnych dekoracji i kolorów.

Południe

Ten, kto wybierze południe, nie pozostanie obojętny wobec kilometrowych plaż i radosnej stolicy Denpasar, w której skupiają się przybysze z całego świata. Tu także znajdują się ogromne ośrodki turystyczne, takie jak Kuta, Sanur i półwysep Bukit Badung. W szczególności Kuta i Legian są wynikiem bardzo udanego przekazu ustnego. To dwie dawne wioski rybackie, które obecnie są rozbudowanymi ośrodkami wypoczynkowymi w Azji Południowo-Wschodniej. Innym szczególnie popularnym miejscem jest Małpi Las Sangeh, gdzie wielu przyjeżdża, aby poznać jego ciekawskich mieszkańców przyzwyczajonych do obecności ludzi. Wokół rosną drzewa gałki muszkatołowej uważane za święte, a od XVII wieku nie brakuje również pełnych wdzięku świątyń boga Wisznu. Z piękna swych świątyń słyną Sempidi, Lukluk i Kapal, a Tabanan to miasto pełne małych chińskich sklepików i tętniącego życiem targu. Ponadto na wizytę zasługuje Muzeum Subak, w którym można znaleźć wszelkie informacje na temat uprawy ryżu. Jest też Sanur, którego symbolem jest Grand Bali Beach Hotel, jedyny lokalny drapacz chmur, który szczyci się nadmorskim kurortem, kojarzącym się z europejską panoramą.

Centrum i północ

Do centralnej części z pewnością zalicza się Ubud, który swego czasu był sielankowym, spokojnym zakątkiem dla tych, którzy chcieli poznać balijską sztukę i tradycje, a dziś jest celem niekontrolowanej turystyki. Co ciekawe, w okolicy są ciągle Gunung Kawi (groby królów), jedne z najstarszych lokalnych zabytków skalnych oraz Pejeng, który obfituje w znaleziska archeologiczne. Na północy na wizytę zasługuje Singaraja / Buleleng  z uroczymi holenderskimi domami w stylu kolonialnym i przestronnymi alejami wysadzanymi drzewami. Port Buleleng od wieków znany jest z międzynarodowej wymiany morskiej.

Najpiękniejsze świątynie

Na całym terytorium znajdują się liczne świątynie buddyjskie i hinduskie, które dosłownie zapierają dech w piersiach. Oto najpiękniejsze:

•  Świątynia Tanah Lot: znajduje się na skalistej wyspie na wschodnim wybrzeżu, w rejonie Tabanan, ale jest zakmnięta i można ją podziwiać tylko z daleka.

•  Świątynia Uluwatu stoi na klifie z widokiem na morze na półwyspie Bukit. Leżąc na wysokości 75 metrów nad morzem Jawa jest bardzo szczególna, jej przeznaczeniem zawsze była ochrona wyspy przed złymi duchami, a także stanowiła schronienie dla pielgrzyma Danghyanga Dwijendry, który spędził tu ostatnie dni swojego życia.

 

Trzy miejsca, których nie będziesz mógł sobie odmówić:

•  Park Motyli: w okolicy Tabanan można podziwiać setki okazów motyli i owadów charakterytycznych dla tego obszaru, z wystawami tematycznymi.

•  Pola ryżowe w Tegallalang to prawdziwy spektakl zielonych pól tarasowych na wzgórzach, którego nie można przegapić.

•  Ogrody wodne Tirta Gangga są otoczone naturą, a zostały stworzone w 1948 roku przez ostatniego króla Karangasem. Przepiękny staw ozdobiony wieloma posągami strażników, w którym pływają karpie.

 

Autor: 
Francesca Spanò, tłum. Magda Stankiewicz

Reklama