Portowe miasto w Chorwacji – Rijeka

Reklama

czw., 09/10/2020 - 13:02 -- MagdalenaL

Chorwacja niewątpliwie stała się najpopularniejszym państwem na Bałkanach. Kraj słynie z malowniczych krajobrazów, a także pięknych miast o bogatej historii. Podróżując po Chorwacji, warto zaplanować co najmniej jeden dzień na zwiedzanie Rijeki – portowego miasta zlokalizowanego w północno-zachodniej części kraju.

Rijeka to duże miasto – w Chorwacji większy jest tylko Split i Zagrzeb. W przeciwieństwie do tych miast Rijeka nie jest popularnym turystycznie kierunkiem, co sprawia, że jest to idealne miejsce, by odpocząć od tłumów turystów. Spacerując po ulicach miasta i jego głównych placach, można zaobserwować spokojne tempo życia mieszkańców Chorwacji. 

Zdecydowanie obowiązkowym punktem zwiedzania Rijeki jest zamek Trsat, który znajduje się na wzgórzu. Budowla z XIII wieku jest jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych warowni na terenie kraju. Podziwiać tu można także klasztor z XV wieku oraz kościół franciszkanów. Ze wzgórza o wysokości 139 m.n.p.m. na turystów czeka niesamowita panorama na portowe miasto. Jest to doskonałe miejsce na podziwianie zachodu słońca. By dojść na szczyt, należy pokonać kilkaset schodów. Podczas wspinaczki z każdej strony rozciągają się niesamowite widoki na Rijekę. Po drodze znajduje się również wiele zabytkowych kapliczek. Wzgórze Trsat jest popularnym celem turystyki pielgrzymkowej.


Zatoka Rijecka Morza Adriatyckiego (fot. Natalia Szafraniec)

Zwiedzając miasto, nie można ominąć ulicy Korzo – najpopularniejszego deptaku miejskiego, który zupełnie różni się od pozostałych części miasta. Znajduje się tu wiele restauracji i barów, jest głośno i wesoło, a mieszkańcy Rijeki spędzają tu czas do późnych godzin nocnych. Znajdują się tu również dwie wieże zasługujące na uwagę – Krzywa Wieża i Wieża Zegarowa. Wieża Zegarowa jest symbolem miasta. Kiedyś była częścią murów obronnych Rijeki – zwiedzający mogą zobaczyć, jak powiększyło się miasto od czasów średniowiecza. Krzywizna drugiej wieży nie jest tak widoczna jak w przypadku tej zlokalizowanej w Pizie, jednak jej pochylenie o 40 cm jest zauważalne.


Widoki w pobliżu starówki (fot. Natalia Szafraniec)

Rijeka posiada bogatą historię – nad miastem panowali Rzymianie, Węgrzy, a swój ślad zostawili tu również Habsburgowie. Dziedzictwo różnych kultur widoczne jest w zabytkach na terenie miasta. Będąc w Rijece, warto zobaczyć Bramę Rzymską zlokalizowanej w centrum. Ten niewielki fragment dawnej fortyfikacji jest najstarszym zabytkiem w mieście.


Budynki przy porcie w mieście (fot. Natalia Szafraniec)

Niebo podczas wschodów i zachodów słońca nabiera niezwykłych barw, co widoczne jest zwłaszcza w okolicy portu w Rijece. Nowoczesność i wielkość portu robi ogromne wrażenie. Jest to doskonałe miejsce na spacer i chwile relaksu. Znajduje się tu szereg restauracji serwujących dania typowe dla portowych miast. Warto zaznaczyć, że w tym roku Rijeka jako pierwsze chorwackie miasto została Europejską Stolicą Kultury. Hasło miasta to „Port różnorodności”.

Interesującą opcją jest zwiedzanie miasta w okresie karnawałowym. Organizowany jest tu niezwykle popularny Karnawał w Rijece. Wydarzenie trwa cały miesiąc i wypełnione jest licznymi koncertami i paradami. Wydarzeniem kończącym  imprezę jest Międzynarodowa Parada Karnawałowa. Co roku w okresie zabaw przed Wielkim Postem przyjeżdża tu ogromna liczba mieszkańców Chorwacji i sąsiadujących państw, by przebrać się w stroje charakterystyczne dla swoich regionów i pokazać kawałek swojej kultury. Podczas karnawału nie sposób pominąć charakterystycznej postaci, która jest symbolem parady. Morčić to postać o ciemnej karnacji z białym turbanem na głowie, który według chorwackich legend ma przynosić szczęście na kolejny rok. Morčić często spotykany jest w Rijece, zarówno w domostwach, na ulicach, jak i w biżuterii. Mieszkańcy miasta często noszą przy sobie ten symbol w postaci kolczyka, naszyjnika lub przy bransoletce, by zatrzymać przy sobie szczęście, lub wyszczególnić przywiązanie do Rijeki. Jest to idealny pomysł na pamiątkę z podróży.


Karnawał w Rijece (fot. Natalia Szafraniec)

 

Autor: 
Natalia Szafraniec

Reklama