Pompeje – ciekawostki historyczne

Reklama

czw., 11/05/2020 - 13:38 -- MagdalenaL

Miasto słynne w czasach starożytnego Rzymu, wyróżniające się na tle innych osiedli Imperium. Niezwykle atrakcyjne i popularne, otoczone wspaniałym krajobrazem na wulkan Wezuwiusz, którego wybuch w 79 r n.e. doszczętnie zniszczył Pompeje. Oto niezwykłe ciekawostki historyczne o fascynujących Pompejach.

1. Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje podczas wybuchu Wezuwiusza świetnie zakonserwował wiele budynków i przedmiotów, co pozwoliło historykom zgłębić się w życie codzienne mieszkańców rzymskiego miasta.

2. Mieszkańcy nie spodziewali się zagrożenia wynikającego ze zlokalizowanego w niewielkiej odległości Wezuwiusza – nie wiedzieli, że to wulkan. Niektórzy antyczni uczeni sugerowali, że góra może być niebezpieczna – Witruwiusz, Diodor Sycylijski i Straban uważali, że wypełniona jest ogniem.

3. Wybuch Wezuwiusza nie był pierwszym czynnikiem natury, który doprowadził do zniszczenia miasta. W 62 roku wskutek trzęsienia ziemi, 65% Pompejów zostało zrujnowane. Zmobilizowani mieszkańcy szybko poradzili sobie z ogromem zniszczeń i odbudowali swoje miasto. Niestety, 17 lat później nastąpiła erupcja wulkanu.

4. Wielkie zniszczenia w mieście i śmierć mieszkańców spowodowały rozżarzone skały, które posypały się z Wezuwiusza. Przyczyną śmierci 2 tysięcy ludzi były również trujące gazy z wulkanu i niezwykle wysoka temperatura - 600 stopni Celsjusza.


Pompeje (fot. Natalia Szafraniec)

5. Dzięki wykopaliskom archeologicznym wiemy, jak funkcjonowała miejscowość przed wybuchem wulkanu. Pompeje były miastem portowym, a swój największy rozkwit miały niedługo przed erupcją Wezuwiusza. Znajdował się tu teatr, świątynie, hotele, sklepy, bazyliki, amfiteatr, a także warsztaty pracownicze. Niezwykłą popularnością w mieście cieszyły się łaźnie i domu publiczne.

6. Bogate i rozpustne życie ludności miasta, według innych mieszkańców Imperium Rzymskiego, było przyczyną wybuchu Wezuwiusza – miała to być kara za grzechy i rozwiązłość.

7. Na terenie wykopalisk można dziś zobaczyć gipsowe odlewy ciał ludzi, którzy zmarli podczas erupcji wulkanu. Ich sylwetki ułożone są w nienaturalne pozy, mają wygięte ręce w celu zasłonięcia twarzy, ułożeni są w pozycjach ukazujących przerażenie, lęk lub próbę ucieczki.

8. Wciąż trwają tu wykopaliska archeologiczne i konserwacje zabytków. Pompeje określane są jako „miasto muzeum”, a zwiedzający mogą zobaczyć tu szereg zabytkowych budynków np. Forum – niegdyś najważniejszy punkt miasta, Świątynię Jowisza, Macellum – czyli halę targową, Świątynię Apollina, Świątynię Wespazjana, Świątynię Larów, Budynek Eumachii, Bramę Morską, a także domy pompejańskie – Dom Fauna, Dom Wettiuszów, Willa z Misteriami i Dom Dramaturga. Na szczególną uwagę zasługują zachowane termy, Teatr Wielki i Amfiteatr w Pompejach.

9. Istnieje zapis wybuchu Wezuwiusza, który opisał Pliniusz Młodszy w swoich listach do Tacyta: Zanim się obejrzeliśmy ogarnęła nas ciemność, nie taka, jak pozbawiona blasku księżyca lub pochmurna noc, lecz taka, jak w zamkniętym pomieszczeniu, kiedy zgaszą lampę. Wtedy rozległ się lament kobiet, płacz dzieci, okrzyki mężczyzn: jedni nawoływali swych rodziców, drudzy dzieci, inni zaś małżonków, lub powoli rozpoznawali ich głosy; niektórzy opłakiwali swoje nieszczęście, drudzy swych najbliższych; byli i tacy, którzy ze strachu przed śmiercią błagali o śmierć, wielu wyciągało ramiona do bogów niebieskich, inni wykrzykiwali, że nie ma już bogów i spadła na świat ostatnia, wiecznie trwająca noc. (…) Ogień natomiast zatrzymał się w sporej odległości, lecz znów spadła na nas ciemność, znów spadł gęsty deszcz popiołu, coraz gęstszy. Wielokrotnie też stawaliśmy, aby strząsać go z siebie; inaczej jego ciężar przykryłby nas lub wręcz nas zmiażdżył.

Autor: 
Natalia Szafraniec

Reklama