Najpopularniejsi mieszkańcy Kenii - Masajowie

Reklama

pon., 11/16/2020 - 20:26 -- MagdalenaL

Kenia – kraj pięknych piaszczystych plaż, niezwykłych parków narodowych, niesamowicie przyjaznych ludzi i najpiękniejszych zwierząt na świecie, od lat znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych krajów Afryki. Turyści pragnący poznać kulturę tego kraju z niecierpliwością czekają na spotkanie z Masajami, którzy sztukę promocji swojego plemienia opanowali do perfekcji.

Pierwsze wzmianki o Masajach na terenie Kenii pojawiły się w XVI wieku. Powody przybycia tej ludności na kenijskie sawanny do tej pory nie są pewne, a historycy ciągle wymieniają się różnymi teoriami i spostrzeżeniami. Masajowie przemierzali tereny Sudanu i Etiopii w celu odnalezienia nowych miejsc na swoje pastwiska. Często musieli walczyć o teren z innymi afrykańskimi plemionami, a ich odwaga i wojowniczość przyczyniły się do powstania wielu legend. Pod koniec XIX wieku o tych niezwykłych mieszkańcach Kenii pisały angielskie czasopisma podróżnicze: Samo słowo „Masajowie” budzi taki strach, że na pierwszą wieść o ich zbliżeniu się, przerażona ludność opuszcza swe wioski i plony i chowa się na wzgórzach zabierając ze sobą tyle bydła, ile zdoła. Reszta staje się łatwym celem Masajów, którzy pustoszą teren, paląc wioski i niszcząc wszystko co im wypadnie w ręce.

Z biegiem czasu, z plemienia koczowniczego stali się plemieniem półkoczowniczym, osiedlając się na terenach Kenii i Tanzanii. Dziś Masajowie to ponad milion wśród 48 000 000 Kenijczyków, i chociaż w tym kraju spotkać można wiele innych oraz liczniejszych plemion, to właśnie oni stali się symbolem Kenii.

Posługują się językiem maa i swahili, a większość potrafi rozmawiać po angielsku. Od lat zajmują się hodowlą bydła – wysokich, szczupłych i odzianych na czerwono Masajów najczęściej można spotkać na rozległych pastwiskach. Co ciekawe, według mitologii Czarnej Afryki, bóg Masajów – Enkai dał im prawo do władzy nad wszelkim bydłem na ziemi. Ich życie skupione jest na hodowli krów i kóz, które są podstawą ich diety. Tradycyjnym masajskim pożywieniem jest mięso, mleko i krew. Członkowie tego plemienia łączą krew z mlekiem, co uważają za niezwykle energetyczny posiłek. Nigdy nie polują na dzikie zwierzęta - tylko mięso z własnej hodowli uznają za czyste. Masajowie spożywają również ugali – podstawową kenijską potrawę, która powstaje z mąki kukurydzianej.


Masaj rozpalający ogień w tradycyjny sposób (fot. Natalia Szafraniec)

Niezwykle barwne i wyraziste stroje są znakiem charakterystycznym Masajów. Kobiety i mężczyźni z plemienia noszą kolorową biżuterię, która według nich posiada magiczne moce, między innymi ochronę przed chorobami. Czerwone stroje Masajów i kolorowe dodatki wyróżniają członków tego plemienia wśród innych mieszkańców tego kraju. Gdy spacerują po plażach i ulicach Kenii, przyciągają wzrok każdego podróżnika. Masajowie szybko nauczyli się współpracy z turystami, a swoje tradycyjne wioski wykorzystują jako wyjątkowo ciekawą atrakcję turystyczną. Oprócz wypoczynku na rajskich plażach Kenii i obserwacji zwierząt w pięknych parkach narodowych, osoby przyjeżdzające do tego kraju pragną zobaczyć typową masajską wioskę i zaobserwować, jak wygląda życie codzienne członków tego plemienia. Turyści zobaczą tam manyatty, czyli domy Masajów, które wedle obyczaju budowane są z błota, odchodów, trawy i popiołu. Pośrodku domu znajduje się palenisko, a wokół niego miejsca do spania dla kobiet z dziećmi i dla mężczyzn. Wizyta w wiosce obfituje w szereg aktywności, które mają przedstawić turystom masajskie tradycje. Na podróżników czeka tam wiele atrakcji, wprowadzających do życia i kultury Masajów. Ważnym elementem przy odwiedzinach jest wspólna modlitwa w kręgu i charakterystyczny taniec masajskich mężczyzn, w których pokazują swoją wyjątkową umiejętność – niezwykle wysokie podskoki w górę.

Popularność Masajów przyczyniła się do wzmożonego tworzenia fałszywych domów masajskich, a także do sytuacji, w których mieszkańcy Kenii przebierają się w kolorowe stroje i udają członków tego plemienia. By zobaczyć prawdziwe wioski Masajów należy skupić się na tych zlokalizowanych w pobliżu parków narodowych – Amboseli, Masai Mara,Tsavo.

Chociaż wielu Masajów odrzuciło życie tradycyjne, znaczna część członków tego plemienia wciąż kultywuje swoje obyczaje i dziedzictwo. Zapraszają do masajskich wiosek, gdzie z chęcią opowiadają o swojej kulturze. Wizyta w takim miejscu to zdecydowanie punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Kenii.

Autor: 
Natalia Szafraniec

Reklama