Monastery i Cerkwie w Serbii

Reklama

sob., 01/23/2021 - 16:21 -- MagdalenaL

Średniowieczne monastery i cerkwie, które świadczą o powstaniu i upadku Carstwa Serbskiego, następnie państwa, są częścią kultury, z której Serbia jest dumna.

Swoim położeniem na skrzyżowaniu wschodu i zachodu, Serbia od zawsze była miejscem spotkania narodów, które pozostawiły po sobie autentyczne ślady kultury duchownej. Jednak tym czym Serbia się szczyci są jej monastery – od Studenicy i Sopoćana do patriarchatu w Pećce; monasterów na Fruškiej Górze do Manasiji, Ravanicy i Žičci.

Wzniesione w średniowieczu monastery i dziś świadczą o powstaniu i upadku Carstwa Serbskiego, następnie państwa. Budowane były przez władców na cześć świętych, ale również jako swoje wieczne kwatery.

Władcy średniowiecznej serbskiej dynastii Nemanjićów wzniesli niektóre z najładniejszych monasterskich kompleksów, wśród których najbardziej znaczącym z pewnością jest Hilandar zbudowany w 12 wieku na Świętej Górze, i który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Serbskie monastery charakteryzują się bogatymi i reprezentatywnymi freskami i naściennym malarstwem. Pierwsze kompozycje są zdominowane przez monumentalność i prostotę linii.

Freski ukazywały żywoty świętych i fundatorów tych darów. Jednym z najbardziej znanych fresków jest Beli Anđelo, będący częścią większej kompozycji w cerkwi Wniebowstąpienia Pańskiego w monasterze Mileševa, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten fresk został wysłany w kosmos jako reprezentant kultury mieszkańców planety Ziemia.

Autor: 
Tłum. Hubert Domański

Reklama