Lozanna

Reklama

ndz., 01/24/2021 - 15:18 -- MagdalenaL

Lozanna jest uznawana za jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych w Szwajcarii. Od lat zajmuje wysokie miejsca w rankingach najpopularniejszych wśród turystów miejscowości w całym kraju.

Lozanna jest nazywana „stolicą szwajcarskiej Riwiery” (Riwierą jest zaś cały region położony nad Jeziorem Genewskim). Innym przydomkiem, jaki zdobyła sobie Lozanna jest „szwajcarskie San Francisco” - rodowód tego wywodzi się z licznych wzniesień, na których leży miasto.

Nazwa wywodzi się od stoku nad jeziorem Genewskim ( loh-son , czyli stromy stok). Metropolię założyli Rzymianie, wznosząc budowle na pozostałościach osad celtyckich, których ślady do dziś można odnaleźć na nabrzeżu miasta.

W 1915 roku do miasta przeniesiono siedzibę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Wszystko to sprawiło, że Lozannę nazywa się również „Stolicą Olimpijską”.

24 lipca 1923 po trwających rok obradach zawarto w Lozannie traktat kończący wojnę grecko – turecką.

W 1993 roku w Lozannie nastąpiło otwarcie Muzeum Olimpijskiego.

W Lozannie nie ma wielu zabytków, ale jest wiele atrakcji kulturalnych i innych obiektów, które warto odwiedzić. Ciekawa jest sama zabudowa i organizacja miasta, w którym znajduje się wiele wąskich ulic o ciasnej, charakterystycznej zabudowie. Samo miasto nie leży na płaskim terenie, zaś różnica poziomów nadaje mu szczególnego klimatu. Domy wyrastające coraz wyżej na drugim i trzecim planie sprawiają wrażenie niezwykle wysokich. Interesującym miejscem w Lozannie jest Collection de l’Art Brut – galeria przeznaczona dla miłośników sztuki, zwłaszcza prymitywizmu. 

Innym obiektem godnym uwagi w Lozannie jest katedra Notre Dame - owiana sławą legend i miejskich przypowieści, w których prawda przeplata się z fikcją i dziś trudno określić, co jest faktem, a co legendą. Z pewnością budowla jest perłą architektury gotyckiej, godne podziwu są zwłaszcza witraże, których można się doliczyć aż 150-ciu, a nad nimi góruje pochodząca z XIII wieku rozeta, która przedstawia cztery pory roku i żywioły .

Silne są związki miasta z artystami, zwłaszcza pisarzami. Piękno Lozanny od wieków stanowiło inspirację dla poetów i często opisywane jest w ich dziełach. W powieści Mary Shelley „Frankenstein” doktor, który stworzył potwora, zatrzymuje się na parę dni w Lozannie aby znaleźć spokój ducha. Z kolei nasz narodowy wieszcz, Adam Mickiewicz, będąc w Lozannie stworzył zbiór „Liryki lozańskie”.

Lozanna jest znana w świecie baletu z Béjart Ballet Lausanne. To zespół baletowy powstały z inicjatywy Maurice Béjarta, francuskiego choreografa uważanego za prawdziwego mistrza.

Najważniejszym festiwalem jest prawdopodobnie Festival de la Cité, organizowany co roku w lipcu. Wielbiciele muzyki klasycznej zapewne będą woleli wybrać się na jesienny Festiwal Bacha, a miłośnicy kultury alternatywnej Festiwal Muzyki i Filmu w październiku.

Uniwersytet w Lozannie określany jest potocznie super uczelnią. Politechnika Federalna w Lozannie powstała zaledwie w 1969 r., a obecnie zajmuje czołowe lokaty w rankingach najlepszych uczelni świata. Godna uwagi jest nie tylko ze względu na wartości, które wnosi do świata edukacji, ale też pomysł architektoniczny na budynek. Udało się stworzyć budowlę, która sprzyja innowacjom - w środku nie ma drzwi, a wszystkie stoły, przy których można zasiąść są okrągłe! Dodatkowo biblioteka, miejsca do nauki, laboratoria czy restauracje otwarte są całą dobę.

Autor: 
Karolina Przewoźniak

Reklama