Kultura Korei Południowej

Reklama

pt., 03/05/2021 - 22:35 -- MagdalenaL

Korea Południowa znana jest jako różnorodny kraj z zasadami. Jak ważne okazuje się uwzględnianie etykiety oraz zwyczajów podczas wizyty? Kultura w Korei Południowej powstała pod silnym wpływem Chin oraz Japonii. 

Tamtejsza kultura opiera się na konfucjanizmie. Poza tym składa się ona z wielu tradycji oraz zwyczajów, które nie zawsze są oczywiste dla mieszkańców Zachodu.  

Wartości kulturowe w Korei Południowej 

Najważniejszy w kulturze koreańskiej jest tak zwany Kibun, któremu najbliższe są określenia takie jak duma, nastrój czy uczucia. W rozmowie czy negocjacjach ważne jest, aby rozmawiać z osobą a zarazem nie kłócić się z nią. Jeśli zranisz go lub ją albo ich dumę, już nie pozwoli ci się przekonać. 

Powitania oraz nazewnictwo 

W Korei Południowej powitania z mężczyzną a kobietą są różne. Mężczyźni pozdrawiają się i często podają sobie również ręce, podpierając prawe ramię lewą ręką. Kobiety kiwają sobie głowami.  

Kiedy wychodzisz, kłaniasz się każdemu. Zwracając się do kogoś, podajesz jego stanowisko oraz nazwisko. Jeśli ta osoba nie ma tytułu, mówisz pani lub panie. 

W kulturze koreańskiej niewłaściwe jest zwracanie się do ludzi po imieniu. Zbyt długi i przenikliwy kontakt wzrokowy również uważany zostaje za niewłaściwy. Wszystkie te zasady etykiety wynikają z tradycji oraz historii i coraz częściej znikają wśród młodszego pokolenia. 

Żadnego nie 

Rozmowa w Korei Południowej może zająć dużo czasu, ponieważ mówienie „nie” nie jest dobrym nawykiem. Ludność wolałaby raczej coś długo ignorować, niż po prostu odmawiać. Jeśli rozmowa się ciągnie lub zauważysz irytację u rozmówcy, mogą to być oznaki odmowy. 

Ponadto zawsze uprzejmie jest przyjmować rzeczy obiema rękami. Zgodnie z kulturą koreańską, by wyrazić szacunek, należy się głęboko pokłonić. 

Język 

Korea Północna i Południowa mają ten sam język. Jest stosunkowo łatwy do nauczenia. Według danych niewielu Koreańczyków okazuje się analfabetami. Koreański inaczej nazywany jest Hangul. Przed wizytą w Korei najlepiej zapamiętać kilka słów czy zwrotów, gdyż okazuje się to stosunkowo proste. 

Prezenty 

Dawanie prezentów to znaczna część kultury Korei Południowej. Dlatego nigdy nie odrzucaj podarunku. Poza tym okazuje się, że to nieodpowiednie, kiedy otwierasz prezent, gdy znajduje się w pobliżu osoba, która ci go dała. Koreańczycy to docenią, jeśli podarujesz im podarunek z Zachodu. 

Maniery przy stole 

Jednym z ważnych elementach kultury koreańskiej są po prostu maniery przy stole. Osoby starsze obsługuje się zawsze w pierwszej kolejności. I wszyscy czekają, aż najstarszy zacznie jeść. Gość zawsze mówi „jal meokkessumnida”, co oznacza: „smacznego” bądź „miłego posiłku”. To rodzaj życzenia lub komplementu dla gospodarza. 

Dla ludzi, którzy jedzą w różnym tempie z innymi, ważną informacją jest, iż w Korei Północnej istnieje zwyczaj według którego wszyscy muszą jeść w  tym samym tempie. Podobnie jak w Europie, lepiej jeść z zamkniętymi ustami i nie mlaskać. 

W Korei Południowej podczas posiłków może wystąpić długa cisza, ale jest to całkiem normalne. Dopiero po obiedzie zaczyna się zabawa. Nigdy nie nalewaj sam sobie do szklanki, gdyż postrzega się to jako niegrzeczne. Jednak jest to wysoko cenione, gdy podajesz lub dolewasz napój bądź alkohol komuś innemu. Zwykle kobiety polewają mężczyzną, ale nie innym kobietom. 

Restauracja 

W restauracji dobrze jest zaoferować, że zapłaci się za każdego, ale zazwyczaj każdy odmawia i płaci za siebie. Jednak jest to doceniane. Czasami pojawiają się informacje, by nie dawać napiwków. W takim przypadku nie rób tego, bo jest to najwyraźniej niewskazane. 

Ubiór 

W kulturze Korei Południowej ludzie ubierają się skromnie – np. mężczyźni zwykle nie noszą szortów. To nieodpowiednie, kiedy kobieta eksponuje dekolt lub nie zakrywa ramion. Musisz zdjąć także buty wchodząc do czyjegoś domu bądź świątyni. 

Rodzina 

Rodzina jest bardzo ważna w kulturze koreańskiej. Bezgranicznie wierzą w hierarchię, w której to ojciec zawsze okazuje się głową domu. Dzieci muszą pomagać rodzicom. 

Dlatego też dzieci tuż po osiągnięciu dorosłości mieszkają z rodzicami. Uważają, że zaopiekowanie się nimi to ich obowiązek. 

Tematy tabu 

Tu przedstawiamy szereg tematów tabu, które naprawdę warto znać, kiedy jedziesz do Korei Południowej na wizytę lub wakacje. 

  • W kulturze Korei Południowej odmawianie jedzenia jest niewłaściwe i uważane za niegrzeczne 
  • Liczba 4 oznacza śmierć w kulturze koreańskiej. Jeśli chcesz komuś podarować prezent, nie dawaj 4 kwiatów 
  • Nie pisz liter czerwonym atramentem. Koreańczycy są przyzwyczajeni do używania czerwonego tuszu, dopiero wtedy gdy ktoś umarł 
  • Lepiej nie jeść oraz nie pić podczas chodzenia. To jest nieprzyzwoite według ich kultury  
  • Jeśli nie znasz ludzi, nie zbliżaj się do nich zbytnio. Uważają to za niegrzeczne 
  • Nie wchodź do domu w butach 
Autor: 
reistipszuidkorea.nl, tłum: Julia Gortat 
Źródło: 

reistipszuidkorea.nl/cultuur/# 

Dział: 

Reklama