Jak bezpiecznie podróżować ze zwierzętami

Reklama

wt., 06/15/2021 - 21:27 -- MagdalenaL

Lato to idealna pora roku na samochodowe wycieczki, ale jeśli masz puszystych przyjaciół, wybór może być dla ciebie trudny – pozostawić ich w domu na czas wycieczki czy zabrać ze sobą? Jeśli postanowisz zabrać futrzanych członków rodziny, w jaki sposób możesz zapewnić im bezpieczeństwo w samochodzie? Przyjrzyjmy się kilku prostym zasadom, które pomogą ci bezpiecznie podróżować z twoimi pupilami.

Zacznij metodą małych kroków

Jeśli twój pies nie czuje się komfortowo podczas jazdy samochodem, najlepszym rozwiązaniem jest zacząć od krótkich wycieczek. Weź pupila ze sobą do sklepu spożywczego – o ile będzie z tobą ktoś, kto zostanie z nim, kiedy będziesz w środku – lub zabieraj go na samochodowe wycieczki po sąsiedztwie, żeby przyzwyczaił się do przebywania w samochodzie. Jeśli nie będzie chciał siedzieć na tylnym siedzeniu, jest to również świetny moment, aby przyzwyczaić go do wszelkich urządzeń przytrzymujących dla szczeniąt lub pasów bezpieczeństwa, których planujesz używać podczas podróży.

Nie zostawiaj zwierzęcia w gorącym samochodzie

To powinno być oczywiste, ale zdarza się tak często, że trzeba to powtarzać. Nie zostawiaj psa w stojącym samochodzie. Jeśli na dworze jest 35°C - co jest dość prawdopodobne podczas lata - to w samochodzie po godzinie temperatura może wzrosnąć do 60°C.

U psów, jak u ludzi, temperatura ciała wyższa niż 41°C może spowodować udar cieplny i doprowadzić do niewydolności narządów i śmierci naszego pupila. Nie zostawiaj go więc w samochodzie, kropka.

Zapewnij zwierzęciu bezpieczeństwo

Zawsze upewnij się, że zwierzęta są bezpieczne na tylnym siedzeniu samochodu. My powinniśmy mieć zapięte pasy, żeby mogły nas ochronić w razie wypadku - w ten sam sposób należy zabezpieczać zwierzęta. Nie tylko chronimy je w ten sposób w razie wypadku, ale też zabezpieczamy je przed wylądowaniem na przednim siedzeniu albo pod stopami, gdzie ich obecność mogłaby doprowadzić do wypadku. Myśl o przewożeniu pupila obok na przednim siedzeniu może być kusząca, zwłaszcza jeśli ten jest w samochodzie niespokojny, jednak wszyscy będą bezpieczniejsi, jeśli zwierzęta pozostaną z tyłu.

Nie opuszczaj szyb do końca podczas jazdy

Obraz psa podróżującego autostradą z głową wystawioną przez okno jest kultowy, ale w rzeczywistości nie jest to wcale bezpieczne. Nawet jeśli okna są opuszczone tylko na tyle, żeby pies mógł wystawić łeb na zewnątrz, oznacza to, że nie jest on całkowicie bezpieczny i istnieje prawdopodobieństwo, że mógłby wyskoczyć przez okno, zrobić sobie krzywdę lub zginąć pod kołami innych samochodów.

Pozostaw okna zamknięte i włącz klimatyzację. Na dłuższą metę zwierzęta będą czuły się lepiej i pozostaną bezpieczniejsze.

Zaktualizuj informacje na mikroczipie i znacznikach

Strachliwe zwierzęta mają skłonność do uciekania, kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja, a ostatnią rzeczą, której chcesz, jest zgubienie pupila tysiąc kilometrów od domu. Zanim opuścisz dom, upewnij się, że mikroczip i znacznik twojego psa zawierają możliwie najbardziej aktualne informacje - numery telefonu, adres domowy itd. Umieść znaczniki na obroży i upewnij się, że pupil zawsze ma na sobie swoją obrożę lub szelki, gdy jesteście poza domem.

Jeśli twój pies nie ma jeszcze wszczepionego mikroczipu, umów się na wizytę do weterynarza i upewnij się, że wszystkie informacje są aktualne przed udaniem się w podróż.

Nie transportuj zwierząt na skrzyni ładunkowej

Duże psy mogą zajmować w samochodzie dużo miejsca, ale to w nim należy je przewozić. Nie transportuj swojego psa - ani żadnego innego zwierzęcia - na skrzyni ładunkowej pikapa. American Humane szacuje, że rocznie ponad 100 tys. psów umiera z powodu jazdy - zarówno te zabezpieczane, jak i nie - na tyle pikapa.

Każde zwierzę - psy, koty, nawet małe zwierzęta jak chomiki i świnki morskie - powinny podróżować razem z tobą wewnątrz pojazdu.

Baw się dobrze!

Sens w zabieraniu ze sobą futrzanych członków rodziny tkwi w upewnieniu się, że zarówno ty, jak i oni, dobrze się bawicie. Zorganizuj swoją wycieczkę wokół zabawnych, odpowiednich dla zwierząt aktywności, tak żebyście wspólnie mogli cieszyć się podróżą. Nie zapomnij o częstym robieniu przerw, żebyście mogli rozprostować łapy i skorzystać z toalety - w zależności od psa, przerwy można robić nawet w takiej częstotliwości, w jakiej ty ich potrzebujesz, ale upewnij się, że twoje zwierzęta czują się dobrze i są szczęśliwe w trakcie podróży.

Samochodowe wycieczki z twoimi pupilami nie muszą odbywać się w pośpiechu. To fantastyczny sposób na zacieśnianie więzi i wartościowe spędzanie czasu z twoimi zwierzętami, o ile podejmiesz kilka zapobiegawczych kroków, żeby zapewnić im bezpieczeństwo.

Autor: 
Adrienne Erin / tłum. Joanna Niemczyk

Reklama