Najbezpieczniejsze miasto świata 2021 roku ujawnione

Reklama

śr., 09/22/2021 - 11:13 -- MagdalenaL

Źródło:https://www.msn.com/pl-pl/styl-zycia/moda-i-uroda/kopenhaga-jest-najbezp...

Bezpieczeństwo od dawna jest najważniejszą kwestią, jaką podróżni biorą, decydując o wyborze miejsca, które zamierzają odwiedzić. Jednak w ostatnim czasie świat stanął na głowie z powodu globalnej pandemii, przez co pojęcie tego, co czyni dane miejsce „bezpiecznym” znacznie się zmieniło.

To może tłumaczyć zmiany na szczycie rankingu Safe Cities Index (SCI) przygotowanego przez ośrodek analityczny Economist Intelligence Unit, który klasyfikuje 60 międzynarodowych destynacji podróży pod względem bezpieczeństwa cyfrowego, zdrowotnego, osobistego, infrastruktury, a także bezpieczeństwa środowiskowego, które w tym roku jest nową kategorią.

Podczas gdy do tej pory rok po roku czołowe miejsca zajmowały azjatyckie miasta, takie jak Tokio, Singapur czy Osaka, w 2021 roku numerem jeden okazała się być jedna z europejskich stolic.

Kopenhaga, bo o niej mowa, po raz pierwszy została uznana za najbezpieczniejsze miasto na świecie, zdobywając w rankingu 82,4 punkty na 100 możliwych.

Stolica Danii przeskoczyła z 8. miejsca w 2019 r. na szczyt listy w dużej mierze dzięki wprowadzeniu sekcji bezpieczeństwa środowiskowego, w której, wraz z bezpieczeństwem osobistym, miasto uzyskało szczególnie wysokie noty.

„Jednym z kluczowych czynników, które przyczyniają się do tego, że Kopenhaga jest tak bezpiecznym miastem, jest niski wskaźnik przestępczości, obecnie nawet najniższy od ponad dekady” - mówi w raporcie Lars Weiss, burmistrz miasta.

„Kopenhaga charakteryzuje się również dużą spójnością społeczną i stosunkowo niewielką różnicą w zamożności wśród mieszkańców. Jest to miasto o dużym wymieszaniu społeczeństwa, w którym zarówno sprzątaczka, jak i prezes zarządu spotykają się w lokalnym supermarkecie, a ich dzieci uczęszczają do tej samej szkoły. Jest to jeden z fundamentów duńskiej kultury, który w znacznym stopniu przyczynia się do wysokiego poziomu zaufania i bezpieczeństwa, z którego korzystamy”.


Źródło: Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images

Kanadyjskie Toronto zdobyło w rankingu 82,2 punkty zajmując drugie miejsce, natomiast Singapur uplasował się na trzecim miejscu z 80,7 punktami.

Choć Sydney z 80,1 punktami zajęło czwarte miejsce, to australijskie miasto okazało się być na szczycie w kategorii bezpieczeństwa cyfrowego. Zwycięskie miasto z 2019 r., Tokio, otrzymało 80 punktów, plasując się tym samym na piątym miejscu.

Autor: 
Tamara Hardingham-Gill Osoba tłumacząca: Aleksandra Stawiarz

Reklama