Kolejny powód, aby odwiedzić Bolonię – cudowne miasto Włoch

Reklama

pon., 09/27/2021 - 10:53 -- MagdalenaL

Zdj.BOLOGNA WELCOME/EMILIA ROMAGNA TOURISM BOARD

Wzbudzające podziw portyki Bolonii (Włochy) zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 28 lipca 2021 r., wspierając szeroką kampanię. Włochy to kraj, w którym znajduje się najwięcej miejsc wpisanych na wyżej wymienioną listę UNESCO, bo jest ich aż 55, jednak po raz pierwszy ten zaszczyt spotkał jedno z miejsc w malowniczym mieście Bolonii.

Sięgając wstecz do XIII wieku, arkady jako estetyczne elementy Bolonii tworzące jej wyjątkowy charakter, rozciągały się na ponad 38 mil wokół serca miasta, tym samym dając schronienie przed deszczem i stanowiąc doskonałe miejsce na stragany. Portyki zostały skonstruowane pomiędzy XII, a XX wiekiem i reprezentują różnorodne style architektoniczne i oraz zastosowanie różnych materiałów budowlanych, takich jak drewno, kamień, cegła i beton zbrojony.

Historia pochodzenia konstrukcji odnosi się także do innego znakomitego miejsca: Uniwersytetu Bolonia. Ta legendarna instytucja założona w 1088 roku, której absolwentami i wykładowcami byli astronom Mikołaj Kopernik oraz powieściopisarz Umberto Eco, jest najstarszym uniwersytetem na Zachodzie i wartym odwiedzić podczas pobytu w mieście.

Dawniej mieszkańcy Bolonii rozbudowywali budynki, aby zapewnić miejsce dla nowo przybyłych studentów, a kiedy niektóre z nich zaczęły się rozpadać, lokalni ludzie zbudowali kolumny, aby je podtrzymać. W 1288 roku ogłoszono, że arkady są obowiązkową częścią budynków, a ich budowa i jej koszt należały do właścicieli domów. Minimalna wysokość sklepienia także była narzucona przez prawo i miała ona być wystarczająca dla mężczyzny w kapeluszu jadącego na koniu.

Oprócz swoich charakterystycznych portyków, Bolonia ma również wyjątkowe smaki – i to dosłownie – które przyciągają odwiedzających z całego świata. Pieszczotliwie nazywana La Grassa (tłum. tłusty) dzięki swojej godnej pozazdroszczenia reputacji jako stolicy kulinarnej pięknej Italii, miasto również jako centrum czarującego regionu Emilia Romagna, jest rajem dla smakoszy. Witryny wypełnione włoską kiełbasą, tortellini, ragu oraz niezliczoną ilością innych lokalnych przysmaków, ciągną się wzdłuż gwarnych ulic Quadrilatero – starożytnej dzielnicy targowej, podobnie jak tętniące życiem enotecas serwujące Pignoletto, musujące wino bolońskie i inne włoskie alkohole. Ponadto w Bolonii znajduje się również FICO Eataly World, czyli największy na świecie park rolno-spożywczy oraz wyjątkowe i „wyśmienite” miejsce do spędzenia popołudnia ulegając swoim słabościom.

Poza tym Bolonia to idealne miejsce do przygotowania się na dalsze zwiedzanie Emilia Romagna. Pomiędzy Bolonią a Modeną (jej sąsiadem ze strony północno-wschodniej) leży znana na całym świecie Motor Valley – miejsce narodzin Maserati, Ducati, Lamborghini oraz Ferrari. W międzyczasie kierując się na południowy wschód i poświęcając około 90 minut drogi, można zobaczyć dynamiczny kurort nadmorski Rimini – letni hotspot założony przez Rzymian w 268 r. p.n.e. Jego najsłynniejszy syn, znany reżyser włoski Federico Fellini nazywał swoje ukochane miasto miejscem cudów i niektóre z najbardziej rozpoznawalnych miejsc odtworzył w swoich ponadczasowych filmach. The Fellini Museum Rimini – muzem wewnątrz i na zewnątrz poświęcone jego życiu i twórczości zostało otworzone 19 sierpnia w Castel Sismondo i secysyjnym Cinema Fulgor, gdzie Fellini po raz pierwszy zakochał się w sztuce tworzenia filmów.

Autor: 
Alexandra Kirkman Autor tłumaczenia: Weronika Folcik

Reklama