Francja zakazuje niezaszczepionym amerykańskim turystom wjazdu na terytorium kraju

Reklama

wt., 10/12/2021 - 23:10 -- MagdalenaL

Grafika:https://pixabay.com/photos/airport-board-flying-scoreboard-1890944/

Francja stała się ostatnim europejskim krajem – i tym samym najbardziej znaczącym celem podróży – który usunął Stany Zjednoczone z listy krajów, z których turyści nie stanowią niebezpieczeństwa po tym, jak Unia Europejska zarekomendowała taką decyzję w obliczu dużego wzrostu przypadków Covid-19 w Ameryce.

Francuski rząd wydał w czwartek dekret, w którym przeniósł Stany Zjednoczone i Izrael z ich „zielonej” listy do „pomarańczowej”, tym samym efektywnie uniemożliwiając zbędne podróże do Francji niezaszczepionym turystom.

Na podstawie francuskich zasad, niezaszczepieni podróżni z któregokolwiek z wymienionych krajów będą nadal mogli zostać wpuszczeni, ale tylko w wypadku, gdy mają bardzo ważny powód na to, aby przekroczyć granicę Francji, jednakże będą oni do tego potrzebować negatywny wynik testu na Covid-19 przed podróżą i będą musieli odbyć 7-dniową kwarantannę po przybyciu na miejsce.

Francuska decyzja to wynik restrykcji nałożonych na amerykańskich turystów poprzez kilka innych europejskich krajów. We wcześniejszych dniach tego tygodnia, Hiszpania zmieniła swoją politykę dotyczącą wjazdów na swoje terytorium przez turystów ze Stanów, wymagając od nich posiadania certyfikatu potwierdzającego przyjęcie podwójnej dawki szczepionki.

Gospodarki zdewastowane Covidem

Dania i Holandia ostatnio również zaktualizowały restrykcje w swoich krajach, podobnie jak Hiszpania wymagając od amerykańskich podróżnych dowodu na podwójne zaszczepienie. W tym samym czasie Szwecja zakazała wjazdu turystom ze Stanów Zjednoczonych bez względu na to, czy są zaszczepieni, czy nie.

Włochy od zeszłego tygodnia również zaczęły wymagać od turystów, włączając w to także tych z USA, aby okazali dowód na negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na koronawirusa zrobionego w ciągu 72 godzin przed podróżą, niezależnie od tego, czy są zaszczepieni.

Dzienny raport zakażeń Covid-19 w Stanach Zjednoczonych

Nowe sposoby działań są wynikiem niewiążącej rekomendacji ze strony Unii Europejskiej do jej państw członkowskich, wydanej wcześniej w tym miesiącu, aby zaczęły ograniczać liczbę przyjezdnych z USA na skutek rosnących zakażeń Covid-19 na terytorium tego kraju w lipcu i sierpniu.

Wiele europejskich destynacji otworzyło na nowo swoje granice dla turystów ze Stanów Zjednoczonych na początku lata w nadziei na przyciągnięcie bardzo potrzebnych dla gospodarki dolarów zarobionych z turystyki, aby ożywić w ten sposób zdewastowane przez pandemię gospodarki.

W wyniku rozprzestrzeniania się na obszarze Stanów Zjednoczonych wariantu Delta koronawirusa, niektóre kraje, w tym Niemcy, zaczęły ograniczać wstęp Amerykanom jeszcze przed wydaniem przez Unię Europejską takiej rekomendacji. Inne kraje, takie jak Grecja, uparcie twierdzą, że pozostaną otwarte bez względu na status szczepień przybywających tam turystów.

Autor: 
Barry Neild i Sakya Vandoorne Tłumaczenie: Michalina Budner

Reklama