La Palma de Mallorca: erupcja wulkanu ponownie paraliżuje ruch lotniczy

Reklama

śr., 12/01/2021 - 19:19 -- MagdalenaL

Od dobrych dwóch miesięcy wulkan na hiszpańskiej wyspie La Palma wypluwa lawę i pył wulkaniczny. Już teraz straty szacuje się na około 700 milionów euro. Obecnie ruch lotniczy na wyspie musiał zostać wstrzymany.

Trwająca od dwóch miesięcy erupcja wulkanu na La Palmie ponownie sparaliżowała ruch lotniczy na Wyspach Kanaryjskich. Według wypowiedzi rzecznika lotniska, z powodu unoszącego się pyłu wulkanicznego, w sobotę trzeba było odwołać wszystkie loty.

Jednostka operacyjna Aena poinformowała, że ​​niezbędne jest przeprowadzenie prac porządkowych. Lotnisko musi wznowić pracę tak szybko, jak to możliwe.

Szkody są wyceniane na około 700 milionów

Szczyt wulkaniczny Cumbre Vieja znajduje się 15 kilometrów na zachód od lotniska. 19 września wulkan przejawił swoją aktywność sejsmiczną po raz pierwszy od 50 lat. Ogromne ilości lawy spłynęły w kierunku morza i zniszczyły ponad 1000 hektarów ziemi i około 2600 budynków. Szacunkowo 7000 osób musiało opuścić swoje domy z powodu klęski żywiołowej. W piątek władze oceniły tymczasowe szkody na nawet 700 milionów euro.

Podczas wizyty na La Palmie, mającej miejsce w piątek i sobotę, premier Hiszpanii - Pedro Sánchez - zapowiedział nową pomoc dla gospodarki i infrastruktury wyspy. Turystyka i uprawa bananów to jedne z najważniejszych gałęzi przemysłu w tym miejscu, które zamieszkuje około 85 000 osób.

Autor: 
tagesschau / tłumaczenie: Maja Knychalska

Reklama