Na Okinawie odkryto ruiny budynku sprzed 500 lat

Reklama

sob., 12/04/2021 - 00:01 -- MagdalenaL

Źródło: https://mainichi.jp/articles/20211126/rky/00m/040/004000c

 

Podczas wykopalisk archeologicznych, prowadzonych przez Miejski Zarząd Edukacji w mieście Nago na Okinawie, 25 listopada odkryto pozostałości żelaza oraz około 500 otworów na filary, które prawdopodobnie zostały wykopane pomiędzy XI a XVI wiekiem. Na podstawie znalezionych wcześniej na wyspie Tokunoshima fragmentów chińskiego celadonu oraz białej porcelany, przypuszcza się, że od okresu Gusuku do pierwszej i pierwszej połowy drugiego okresu Shouji, budynek był wielokrotnie przebudowywany. 

Jest to pierwsze tak szerokie badanie w prefekturze, gdzie w północnej części jej głównej wyspy, znajduje się tak wiele okinawskich twierdz o nazwie gusuku. Szef instytutu badań tych obiektów, powiedział: "Nie ma żadnych dokumentów, ale zgodnie z tradycją była to rezydencja Ufushu, który pochodził z Katsuren (obecnie miasto Uruma). Jest to bardzo ważne odkrycie, które pomoże nam zrozumieć historię Okinawy w okresie Gusuku".

Gusoku w prefekturze Kayo charakteryzują się kilkoma stopniami zwanymi kirigishi, które były używane do obrony twierdz na zboczu wzgórza (około 60 metrów nad poziomem morza). Dużą liczbę otworów na filary znaleziono także pod miejscem kultu, w dwóch badanych płaskich obszarach o nazwie kuruwa. Zachodzące na siebie filary są uważane za pozostałości po przebudowie budynku.

Oprócz celadonu i białej porcelany znaleziono również magatamę (unikalny, japoński amulet) oraz szklane paciorki, co sugeruje, że mogło być to miejsce rytualne. Oprócz tego, odkryty także został kamienny topór oraz złom żelaza, przez co można przypuszczać, że była tam kuźnia, w której wytwarzano narzędzia rolnicze oraz broń. 

Shintaro Yokote, kurator sekcji dóbr kultury w mieście Nago, powiedział: “Chiński celadon i biała porcelana pozostały na tych terenach jeszcze z okresu handlu, dlatego jest możliwe, że wpływowi ludzie, tacy jak magistrat, mieszkali i rządzili obszarem w okresie gusoku”. 

Miejski Zarząd Edukacji miasta Nago od września prowadzi wykopaliska w związku z projektem mającym na celu poprawę drogi w mieście. 

Autor: 
tłum. Zofia Miecznikowska
Dział: 

Reklama