W Czechach zostaje otwarta najdłuższa wisząca kładka dla pieszych na świecie

Reklama

sob., 05/21/2022 - 00:34 -- MagdalenaL

Chodzenie z jednej góry na drugą wysoko nad ziemią, a poniżej rozciąga się tylko rozległa dolina, to nie jest dla bojaźliwych.

Jednak poszukiwacze mocnych wrażeń – i miłośnicy infrastruktury – będą tłumnie przybywać do ośrodka wypoczynkowego Dolní Morava w północno-wschodnich Czechach, aby wspiąć się na najdłuższą wiszącą kładkę dla pieszych na świecie.

Była budowana przez ostatnie dwa lata, ma rozpiętość 721 metrów i nosi nazwę Sky Bridge 721. Została oficjalnie otwarta 13 maja. Chodnik obiecuje spektakularne widoki na spowite chmurami góry Jesioniki i ogólnie, choć nieco przerażające, doświadczenie.

Nowy rekord świata

Austriacka blogerka Victoria Fellner odwiedziła Sky Bridge 721 na początku tego tygodnia w ramach wydarzenia przedpremierowego, udostępniając zdjęcia na swoim koncie na Instagramie.

Fellner powiedziała, że stawienie pierwszego kroku na moście wywołało u niej „mdłości”. Ale ten początkowy strach ustąpił, gdy podziwiała otaczający ją krajobraz.

„Bałam się, że wiszący most mocno się trzęsie, ale nie było tak źle”, powiedziała Fellner. „Widok jest naprawdę imponujący, a przez kratę widać nawet las w dole! Na szczęście nie boję się wysokości”.

Sky Bridge 721, zawieszony na linach, wisi 95 metrów nad dnem doliny i rozciąga się na wysokości od 1110 do 1116 metrów nad poziomem morza. Do mostu można dostać się kolejką linową, a przejście przez niego jest rozwiązaniem w jedną stronę. Po przejściu na drugą stronę, zwiedzający mogą udać się utwardzoną leśną ścieżką wyłożoną znakami przedstawiającymi historię Czech. Istnieje również odpowiednia gra telefoniczna w wirtualnej rzeczywistości.

Sky Bridge o szerokości 1,2 metra jest otwarty dla dzieci w każdym wieku i w każdym wzroście, ale nie jest odpowiedni dla osób z wózkami spacerowymi lub wózkami inwalidzkimi.

Podróżni muszą obecnie rezerwować bilety Sky Bridge 721 z wyprzedzeniem na stronie internetowej Dolní Morava, a ceny dla dorosłych zaczynają się od 350 koron czeskich (około 66 PLN).

Dolní Morava, położona na granicy czesko-polskiej, to miejsce wypoczynku, w którym znajdują się również stoki narciarskie, alpejska kolejka górska podobno druga co do długości w Europie, restauracja na szczycie góry i atrakcja o nazwie Sky Walk – zakrzywiona konstrukcja z drewnianym chodnikiem i zjeżdżalnią na wysokości 1116 m n.p.m.

Czeski most Sky Bridge jest o 154 metry dłuższy niż aktualna wisząca kładka zapisana w księdze rekordów Guinessa, Baglung Parbat w prowincji Gandaki w Nepalu.

Autor: 
Francesca Street / tłum. Nikol Benderuk

Reklama