Podróże w czasie w towarzystwie dobrej zabawy, gier i ucztowania

Reklama

czw., 03/08/2018 - 13:14 -- koscielniakk

Jeśli ruszycie drogą łączącą południe półwyspu z kontynentalną Istrią, zaprowadzi Was ona do spokojnego Svetvinčenatu, położonego 12 kilometrów od morza. Miasteczko z 300 mieszkańcami otoczone jest winnicami, pastwiskami i lasami, i można by rzec, że stanowi idealne miejsce na odpoczynek od codziennego stresu i napięcia. Svetvinčenat zaproponuje Wam także i aktywniejsze formy wypoczynku a także wirtualną podróż do przeszłości.

 

Główną tamtejszą atrakcją jest bowiem cytadela Morosini – Grimini i wprawdzie można ją zwiedzać w sposób tradycyjny, ale zdecydowanie ciekawszą alternatywą jest uczestnictwo w grze Escape Castle, podczas której gracze odkrywają tajemnice rycerskie, a także mogą ze sobą rywalizować. O zasadach gry uczestnicy dowiadują się od czarownicy Mary, której chatka położona jest 100 metrów od cytadeli; Mara wita się z gośćmi, przekazuje instrukcje a także okulary, dzięki, którym odwiedzający przenoszą się do wirtualnej rzeczywistości, w której za pomocą łuku i strzał muszą bronić cytadeli przed wojskami nieprzyjaciela.

 

Średniowieczna uczta

Wirtualne okulary umożliwiają zwiedzenie całego Svetvinčenatu. W pięciu strategicznych miejscach znajdują się rycerskie rekwizyty, a o historii i roli każdego z nich gracz dowiaduje się za pomocą okularów. Gra trwa maksymalnie dwie godziny – wystarczająco długo, aby zgłodnieć a później zaspokoić głód na średniowiecznej uczcie wyprawianej w cytadeli. Odwiedzający mogą miasteczko zwiedzić na piechotę lub korzystając z wypożyczonych rowerów – w pięciu gospodarstwach agroturystycznych znajdujących się na terenie Svetvinčenatu dostaną przepis na typowo regionalny smakołyk, a także i obiad.

Gra Escape Castle jest dostępna od zeszłego roku; brało w niej udział już ponad dwa tysiące osób. Chatka czarownicy Mary funkcjonuje od niedawna. Chęć uczestnictwa w grze należy zgłosić w lokalnej Organizacji Turystycznej, która zarezerwuje miejsca i wskazaną datę – mówi Natalija Ladavac z Organizacji Turytycznej Svetvinčenat, która w zeszłym roku do końca września zarejestrowała 125 tysięcy noclegów w tym 300-osobowym miasteczku.

Poszukiwania i degustacje

Legenda o Svetvinčenatu, którą wykorzystuje miasteczko we współczesnym promowaniu siebie, to tylko jedna z licznych turystycznych opowieści, które pielęgnuje Półwysep Istria. Bogate historyczne dziedzictwo regionu, na terenie którego corocznie przebywa 1/3 wszystkich turystów wypoczywających w Chorwacji, stwarza coraz to nowocześniejsze i luksusowe warunki dla odwiedzających. Program zwiedzania istarskich zamków i cytadeli, obok wirtualnych przygód, umożliwia także poszukiwanie trufli, degustację win, piw, adrenalinę w postaci kolejki tyrolskiej itd. Turystyczna Organizacja Połwyspu Istria uważa kulturalne dziedzictwo za jeden z najważniejszych atutów regionu; odwiedzających zachęca się do odwiedzenia Bazyliki Eufrazjusza w Poreču, Głagolickiej Alei w Humie, Wysp Briońskich, przestrzeni muzealno-galeryjnej „Święte Serca” w Puli, linii kolejowej Triest-Poreč, novogradskiego Lapidarium w pałacu Rigo oraz licznych pozostałości po zwierzchnictwie Austro-Węgier na tym obszarze, parków archeologicznych, zobaczenia istarskich fresków. Dyrektor Organizacji Turystycznej Półwyspu Istria – Denis Ivošević – zauważa, że turystyka w tym regionie, to coś więcej niż standardowe zwiedzanie zabytków – to dynamiczny produkt, który zawiera w sobie i pierwiastek przygody, a umożliwia to bogata historia i przenikanie się wielu kultur na tym terytorium. Z uwagi na to, można pokusić się o stwierdzenie, że Półwysep Istria to mikrokontynent, dodaje Ivošević. Podróżni zainteresowani Istrią mogą liczyć na pomoc strony internetowej Istria Culture, na której oprócz podstawowych informacji dotyczących regionu, znajdą również specjalną aplikację, która umożliwia zapoznanie się z kulturą Półwyspu (przegląd najczęściej odwiedzanych miejsc, informacje multimedialne, przewodniki audio w siedmiu językach). Aplikacja odsyła odwiedzających od jednej do drugiej kulturowej perły regionu; umożliwia również zapoznanie się z miejscami wartymi odwiedzenia za pomocą geolokalizacyjnej gry dla dzieci i dorosłych.

 

 

Autor: 
Radmila Kovačević/Tłum. Marta Grabowska
Źródło: 

Vecernji.hr

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama