The Guardian opublikował listę 25 najlepszych europejskich plaż

Reklama

czw., 03/22/2018 - 18:24 -- koscielniakk

Podczas gdy Europa jest wciąż zasypana śniegiem i skuta lodem, brytyjski dziennik The Guradian powoli przygotowuje się do lata. Niedawno opublikował listę 25 najlepszych europejskich plaż, między którymi znalazły się także i cztery chorwackie. Sporym zaskoczeniem jest fakt, że autorzy artykułu w tym roku skoncentrowali się na mniejszych i mniej poznanych plażach niż na tych, które od dawna wiodą prym wśród turystów jak choćby Bol na Braču czy Sakarun na Dugim otoku. Według The Guardian najlepsze chorwackie plaże 2018 roku to Sveti Jakov w Dubrowniku, Posedarje niedaleko Zadaru, Pupnatska Luka na Korčuli i Livačina na Rabie. Każda z plaż została opisana, dodano także informacje o dostępnej infrastrukturze i przeciętnych cenach noclegu, nie ma więc wątpliwości, że spora liczba turystów zdecyduje się właśnie na te miejsca.

 

Sveti Jakov w Dubrowniku

Trywialnym zdaje się stwierdzenie, że w Dubrowniku niepodzielna władza należy do nieznośnego tłumu – tak The Guardian rozpoczyna swój artykuł o chorwackich plażach. Drobno-żwirkowa plaża oddalona od murów Starego Miasta o półgodzinny spacer, zdaje się być więc znakomitym pomysłem. Do plaży prowadzi 160 kamiennych kolumn, więc jest ona poza wzrokiem odwiedzających miasto. Otaczające plażę sosnowe lasy oferują cień, a widok murów Perły Adriatyku po prostu zachwyca. W restauracji znajdującej się na plaży zjecie smaczną rybę lub sałatkę, a apartamenty w pobliżu dostępne są w sierpniu już od 75 euro za noc.

Posedarje koło Zadaru

Chorwacja posiada w swojej ofercie mnóstwo urokliwych zakątków – ta kamienno-żwirkowa plaża oddalona 25km od Zadaru z widokiem na pasmo górskie Velebit – to właśnie przykład wspaniałego miejsca na rodzinny wypad. Krystaliczne morze, pizzeria, apartamenty w sercu sezonu już od 80 euro za noc.

 

Pupnatska Luka na Korčuli

Ta dalmatyńska wyspa oferuje wiele plaż, wśród których najlepszą jest Pupnatska Luka. Położona w zatoczce, otoczona jest sosnowym lasem i pokryta białymi otoczakami. W pobliżu znajduje się też i restauracja serwująca szeroki wachlarz ryb i owoców morza, a cena noclegu waha się od 50 do 152 euro.

Livačina na Rabie

Chorwacja nie posiada zbyt wielu piaszczystych plaż, ale na wyspie Rab jest ich ponad trzydzieści. Jedną z nich jest Livačina – intymniejsza wersja większej i popularniejszej Rajskiej Plaży również znajdującej się na wyspie. Cień zapewnia sosnowy las, a płytkie morze jest idealne dla rodzin z dziećmi. Oferta gastronomiczna jest bogata, a cena noclegu to przeważnie ok. 60 euro za noc.

Oprócz chorwackich plażThe Guardian wyróżnił: portugalskie (Tróia Galé, Samoqueira, Culatra i Figueira da Foz), hiszpańskie (Playa de Carnota, Playa de la Franca, Playa de Calblanque, Los Genoveses i Cala Sa Tuna), włoskie (La Feniglia, La Scala dei Turchi, Porto Badisco i Bagni di Regina Giovanna), francuskie (Plage de l’Ouille, Plage du Lion, Bains Militaires i Plage d’Écault) i greckie (Plaka, Gramvousa, Vathy i Nanou).

Autor: 
Marta Grabowska
Źródło: 

Jutarnji.hr

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama