Bułgaria to nie tylko lato i morze, znajdują się tu też świetne i tanie stoki narciarskie!

Reklama

pon., 03/26/2018 - 20:34 -- koscielniakk

Bułgaria nie kusi jedynie niskimi cenami wakacyjnymi, ale również stokami. Mimo że znajduje się daleko, zaoszczędzicie na kosztach pobytu i wyciągów. Dodatkowo skosztujecie wyśmienitej bułgarskiej kuchni. Udajmy się więc do centrum narciarskiego – miejscowości Pamporovo!

 

 

Zimowy kurort Pamporowo znajduje się w górach Rhodopi u podnóża szczytu Snezhanka, który osiąga wysokość 1926 m n.p.m. Na szczycie znajduje się wieża telewizyjna, w której mieści się kawiarnia. Można stąd podziwiać piękne panoramiczne widoki na góry Rhodopi, Rila i Pirin, a przy dobrej widoczności można się dopatrzy nawet Morza Egejskiego.

Od wieży telewizyjnej ciągną się trudne trasy narciarskie o łącznej długości 37 km. Jedną z najpiękniejszych tras jest niebieska prowadząca do Stoykite. Trasa ta ciągnie się przez las, więc po drodze nie natkniesz się na żywą duszę. Jest całkiem długa i gwarantuje świetne widoki na region. Na jej końcu znajduje się nowoczesna kolej liniowa o sześcioosobowych wagonikach, do której nie ma kolejek.

Wszystkie pozostałe trasy biegną wokół ruchliwych ośrodków Studenets i Malina. Są przeważnie czerwone i czarne i dysponują starszymi modelami kolejek linowych. Najciekawsza jest kolejka linowa z Maliny.

Na tutejszych czarnych trasach Stenata często odbywają się różne zawody, ostatnio miały tu miejsce 65. zawody narciarskie dziennikarzy z całego świata SCIJ. Srebrny medal w slalomie zdobył Petr Mlch z ČTK. Dla tych, którzy nadal się uczą, istnieje kilka szkół dla dzieci i dorosłych. Nie brakuje tu również oślej łączki dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat.

Goście pragnący jeździć na nartach nocą mogą skorzystać ze stoku narciarskiego Snezhanka. W okolicy przebiega także 25-kilometrowa trasa narciarstwa biegowego. Ważne jest, aby pamiętać, że kiedy świeci słońce, naprawdę da się to odczuć i jest ciepło. To oczywiste, skoro Pamporowo jest jednym z najbardziej wysuniętych na południe ośrodków narciarskich w Europie.

Bułgarskie specjały

Zatrzymaj się na obiad w jednej z restauracji, w których można skosztować typowych bułgarskich specjałów. W pobliżu wieży telewizyjnej, na wzniesieniu znajduje się restauracja Golden Eagle, gdzie warto zamówić doskonałą zupę z pokrzywy ze szpinakiem, jagnięciną i fasolą lub patatnika, czyli tartego ziemniaka z serem, cebulą i ziołami. Podawane z jogurtem. Dostaniesz tu piwo Kamenitza, a nawet czeski Staropramen.

W dolnej części Maliny 2 w restauracji Iceberg można skosztować dania dla dwóch osób z kurczakiem, wieprzowiną, warzywami i grzybami. Podawane z chlebem czosnkowym i serem. Przypomina trochę pizzę, ale jest o wiele smaczniejsze. Kawę przygotowuje się tu w dżezwie, co jest już rzadkością.

Jeśli chcesz przeżyć prawdziwą orgię dla smakoszy, spędź tradycyjny bułgarski wieczór w restauracji Chevermeto. Na powitanie dostaje się tam pomidory, ogórki, pieczoną paprykę, oliwki i kilka rodzajów sera feta, dalej czeka Cię pokaz polegający na porcjowaniu mięsa przez kucharzy na oczach gości. W powietrzu czuć zapach kurczaka, jagnięciny i wieprzowiny. Wylądują na Twoim talerzu w towarzystwie ryżu, a potem przyjdzie czas na deser - jogurt z jagodami. Jest on dużo gęstszy od znanego nam jogurtu. W międzyczasie można oglądać muzyków, śpiewaków i tancerzy wykonujących tradycyjne bułgarskie tańce. Taka przygoda jest warta swojej ceny.

 

Autor: 
Diana Owsianik
Źródło: 

blesk.cz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama