Jakie są najbardziej zielone miasta świata?

Reklama

śr., 10/03/2018 - 14:47 -- koscielniakk

Ekipa naukowców z Instytutu Technologicznego Massachusetts (MIT) stworzyła indeks, korzystający z danych Google Street View w celu obliczania liczby drzew w wielkich metropoliach naszej planety. Nazywa się Green View index i pozwala oceniać i porównywać zielone obszary różnych miast. Jednym z głównych celów twórców narzędzia, która dostępne jest bezpłatnie dla wszystkich, jest przybliżenie tego typu wiedzy wszystkim mieszkańcom miast. "W miastach podwyższa się temperatura, częściej występują ekstremalne warunki pogodowe i ciągle podwyższa się stopień zanieczyszczenia powietrza. Dlatego dobra kondycja miejskich drzew jest dzisiaj ważniejsza niż kiedykolwiek", tłumaczy Carlo Ratti, dyrektor Senseable City Lab z MIT.

 

 

 

Jego projekt nazywa się Treepedia, i aktualnie posiada dane z 27 wielkich miast na świecie, chociaż liczba ta będzie sukcesywnie się zwiększać. Dzięki mapom, użytkownik będzie mógł zlokalizować najbardziej zielone obszary danego miasta i porównać je z tymi z innych miast. W przyszłości każdy będzie mógł dodać informację o drzewach na mapie z otwartym kodem i wchodzić w interakcję z władzami w celu składania sugestii na temat rejonów w których powinno posadzić się więcej drzew.

Zobaczmy więc niektóre ze znajdujących się w bazie danych Treepedii miast!

 

Tampa

To znajdujące się na Florydzie megalopolis zajmuje pierwsze miejsce na liście z 36,1 procentami swojego obszaru zajmowanymi przez drzewa i obszary zielone.

Miasto o gęstości zaludnienia 1.283 mieszkańców na km2 jest jednym z najgęściej zaludnionych na południowo-wschodnim wybrzeżu USA.

 

Singapur

Indeks zalesienia tego miasta o gęstości ponad 7.000 ludzi na km2 wynosi 29,3 procent.

Mówimy o jednym z najlepiej zrównoważonych miast świata, w którym władze stworzyły cały plan ruchu, ograniczający za każdym razem coraz bardziej użycie własnych samochodów, propagując jednocześnie korzystanie ze środków komunikacji miejskiej.

Oslo

W tym rankingu nie mogło zabraknąć krajów nordyckich. Stolica Norwegii zostanie Zieloną Stolicą Europy w 2019, ze strefami zielonymi zajmującymi 28,8 procent powierzchni miasta.

 

Sidney

Indeks tej australijskiej metropolii wynosi 25,9 procent. Jej władze wprowadzają właśnie w życie projekt odnowy miejskiej, zwany Central 2 Eveleigh, którego celem jest sprawienie, by miasto było bardziej przyjazne pieszym, którzy od teraz mają odgrywać główną rolę w ruchu miejskim.

 

Vancouver

Mówią, że Vancouver to jedno z najlepszych miast do życia na świecie. Na pewno jego pokaźny indeks 25,9 procent ma z tym coś wspólnego!

 

Montreal

Pozostajemy w Kanadzie, w Montrealu, którego indeks według Treepedi wynosi 25,5 procent.

 

Cambridge w stanie Massachusetts.

To miasto z gęstością zaludnienia 6.586 ludzi na km2, znane jako miasto uniwersyteckie Harwardu w 25,3 procentach zajmowane jest przez rośliny.

 

Durban

To miasto w RPA posiada obszary zielone zajmujące 23,7 procent jego powierzchni, a w 2008 wprowadziło w życie własny projekt modernizacji przestrzeni publicznych zwany "Zielonym Dachem".

Johannesburg

Kolejna południowoafrykańska metropolia, najludniejsza w tym kraju, zajmuje kolejne miejsce z indeksem 23,6 procent.

 

Sacramento

Poza licznymi drzewa pokrywający 23,6 procent powierzchni miasta, to kalifornijskie miasto znane także z American River Parkway, wielkiego parku umiejscowionego wzdłuż rzeki ze ścieżką rowerową liczącą ponad 30 km.

 

Frankfurt

To niemieckie miasto jest jednym z najlepiej zrównoważonych na świecie. Dzięki polityce infrastrukturalnej i ograniczeniu korzystania z pojazdów spalinowych,

Frankfurt obniżył emisję gazów o 15 procent, i to pomimo bycia jednym z największych centrów finansowych Europy. Jego indeks wynosi 21,5 procent.

 

Genua

Dawniej było to jedno z najbardziej uprzemysłowionych włoskich miast, aktualnie jednak Genua ulega drastycznej przemianie. Celem jest stworzenie miasta wygodniejszego, zrównoważonego i atrakcyjnego dla turystów. Indeks Treepedi dla Genui to 21,4 procent.

 

Amsterdam

Miasto pionierskie w kategorii alternatywnych środków transportu, wszyscy myślimy o Amsterdamie jako o mieście przyjaznym dla rowerów. Ponadto, ma wysoki współczynnik drzew obecnych na ulicach, z indeksem wynoszącym 20,6 procent.

 

Seattle

Jedno z najlepiej zaplanowanych miast USA, planowane jest ponadto ogłoszenie go do roku 2050 miastem wolnym od emisji CO2. Jego indeks wynosi 20 procent.

 

Toronto

Kończymy nasz przegląd powrotem do Kanady. Tornto wprowadziło przed kilku laty nowinki legislacyjne, zmuszające do instalacji porośniętych roślinnością dachów na budynkach przemysłowych i nowych konstrukcjach mieszkalnych. Jego indeks wynosi 19,5 procent.

 

 

Autor: 
Tłum. Igor Łukawczyk
Źródło: 

Vice Mexico

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama