Oslo Zieloną Stolicą Europy 2019

Reklama

śr., 01/09/2019 - 18:06 -- koscielniakk

Główne miasto Norwegii otrzymało zaszczytny tytuł za pracę na rzecz m.in. zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

 

Nagroda przyznawana corocznie przez Komisję Europejską jest wyrazem uznania dla podejścia Oslo do ochrony środowiska i jego działań zmierzających do przywrócenie sieci róg wodnych.

"Ludzie chcą czystego powietrza, dostępu do przyrody i spokoju, nawet w środowisku miejskim", powiedział na uroczystości wręczenia nagrody Karmenu Vella, europejski komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa.

 

Ruch drogowy bez emisji szkodliwych substancji

"Podjęliście decyzję o usprawnieniu infrastruktury ruchu drogowego, ochronie środowiska naturalnego, zachęcaniu do korzystania z rowerów i samochodów elektrycznych, i naprawdę to zrobiliście, z korzyścią dla swoich mieszkańców."

Oslo poinformowało, że do 2020 roku chce zmniejszyć emisję spalin o 50% w stosunku do roku 1990.

Norweska stolica skoncentrowała swoje wysiłki na ruchu drogowym bez emisji szkodliwych substancji, a w roku 2016 wprowadziła „budżet klimatyczny”, w którym obliczany jest poziom emisji dwutlenku węgla.

Wiceburmistrz Oslo Lan Marie Nguyen Berg z Partii Zielonych podkreśla istotną rolę miasta  w zmniejszaniu emisji gazów odpowiedzialnych za zmiany klimatyczne.

„Bardziej odpowiedzialna polityka wesprze ochronę środowiska naturalnego w przyszłości, a miasta uczyni przyjaznymi do życia teraz", mówi.

Ljubljana także wśród zdobywców tytułu

Monica Maeland, minister ds. samorządów lokalnych i modernizacji podkreśla, że samochody na napęd elektryczny stanowią już 1/3 wszystkich nowych pojazdów poruszających się po Oslo.

Oslo przejęło zaszczytny tytuł od holenderskiego Nijmegen.

Nagroda dla Zielonej Stolicy Europy wręczana jest od 2010 roku. W roku 2016 przypadła stolicy Słowenii- Ljubljanie.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama