Płowdiw i Matera Europejskimi Stolicami Kultury 2019

Reklama

czw., 01/10/2019 - 23:31 -- koscielniakk

Celem inicjatywy Unii Europejskiej jest zaakcentowanie bogactwa i różnorodności artystycznego rozwoju miast europejskich.

 

 

Bułgarski Płowdiw i włoska Matera, dwa miasta z bogatym historycznym i kulturalnym dziedzictwem, zorientowane na przyszłość, zostały Europejskimi Stolicami Kultury 2019.

Oficjalna inauguracja i początek programu Europejska Stolica Kultury 2019 będą miały miejsce 19 stycznia w Materze i od 11 do 13 stycznia w Płowdiwie. Europejska Stolica Kultury jest inicjatywą UE i ma na celu zaakcentowanie bogactwa i różnorodności artystycznego rozwoju miast europejskich oraz wspólnych aspektów kulturalnych Europy. Wszystko po to, by umożliwić zbliżenie narodów europejskich i ich lepsze wzajemne zrozumienie.

 

Położona na południu Włoch Matera liczy 60.000 mieszkańców. Znana jest ze starych miejskich dzielnic wykutych w wapiennych skałach, na których ulokowało się miasto. 

Dzielnice nazywane Sassi są pod ochroną UNESCO od 1993 roku.

W 2019 roku hasłem przewodnim Matery jest "Otwarta przyszłość”. W ciągu 12 miesięcy organizowane będą wydarzenia o tematyce związanej z : antyczną przeszłością, ciągłością i schizmą, refleksją i związkami, utopią i dystopią oraz korzeniami i odyseją. 

W przyszłym roku Rijeka i Galway

Płowdiw jest pierwszym bułgarskim miastem, które otrzymało zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. 

Leży w południowej części Doliny Płowdiwskiej w Tracji, na brzegu rzeki Marica. Jest drugim co do wielkości miastem Bułgarii i liczy około 345.000 mieszkańców.

"Po objęciu prezydencji Rady EU (styczeń- czerwiec 2019r.) Plovdiv 2019 jest największym i najbardziej znaczącym wydarzeniem dla Bułgarii”, mówi eurodeputowany Andrej Kovačev (EPP).

"Razem" jest hasłem programu kulturalnego Płowdiwu, składającego się z następujących czterech platform tematycznych: integracja mniejszości etnicznych, mniejszości narodowych, różnych pokoleń i grup społecznych, ożywienie zapomnianych przestrzeni miejskich, ochrona dziedzictwa historycznego, szeroki dostęp do kultury, promocja zrównoważonych stylów życia, sport, slow food i zrównoważona gospodarka.

Miasto planuje około 30 projektów i niemal 500 wydarzeń w ponad 70 różnych miejscach.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymuje raz w roku jedno miasto w każdym z dwóch krajów będących członkami UE. W roku 2020 tytuł otrzymają chorwacka Rijeka i irlandzki Galway. 

 

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama