Miasto umarłych

Reklama

czw., 03/21/2019 - 22:24 -- koscielniakk

Kalifornijskie miasto Colma należy do tych rzadkich miejsc, gdzie więcej jest umarłych niż żywych. Miejscowość liczy 1.500 mieszkańców i ma nawet 17 cmentarzy, wśród których jest serbski z 1901 roku, 4 żydowskie, 2 chińskie, 1 japoński, 1 włoski i 1 grecki, 1 katolicki, 1 dla żebraków, 1 dla zwierząt, 1 dla niewierzących. Pogrzebanych jest tam 1,5 mln ludzi - 99,9 % mieszkańców. Colma jest nekropolią, miastem umarłych.

Colma ma też inne nazwy : Deadsville USA, Miasto Dusz, Ojczyzna Grobów... Miliony zmarłych były pochowane gdzie indziej, ale zostały przeniesione właśnie do Colmy.

Szczątki przybyły z sąsiedniego San Francisco. 26 marca 1900 roku uchwalono prawo zabraniające pochówków w administracyjnym okręgu San Francisco. Wówczas cmentarzy było tam całe mnóstwo, ale ponieważ miasto otacza woda, ich poszerzenie nie wchodziło w grę. Rozwiązanie znaleziono w niezamieszkałej strefie na południu San Francisco, do której w krótkim czasie można było dojechać pociągiem, albo autobusem.

Z czasem groby w San Francisco zaczęły zagrażać mieszkańcom. W 1912 roku burmistrz James Rolfe powiedział, że „to miejsce należy do żywych, a nie do umarłych” i nakazał ewakuację wszystkich cmentarzy miejskich. Szczątki ekshumowano i przeniesiono do Colmy, oficjalnie założonej w 1924 roku. To był niewiarygodny projekt, który trwał do 1941 roku i doprowadził do tego, że 70% niewielkiego miasta stanowią dziś groby. Ludzie tam mieszkający zajmują się pochówkami, mają zakłady pogrzebowe i kwiaciarnie.

Po cmentarzach organizowane są wycieczki. Patricia Hatfield mówi, że zwiedzający najbardziej interesują się znanymi zmarłymi, na przykład Jo DiMaggio czy Levi Straussem.

W San Francisco można spotkać już tylko nieliczne groby. Wielu zostało pochowanych w masowych grobach w Colmie, chociaż ich nagrobki pozostały w San Francisco. Jeszcze dzisiaj nazwiska niektórych widnieją na tablicach, murach i ulicach miasta, choć oni sami od dawna są już gdzie indziej.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

travelbook.de

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Reklama