W Kanadzie coraz cieplej!

Reklama

śr., 04/10/2019 - 15:04 -- koscielniakk

Jak donosi BBC, kanadyjski raport rządowy na temat zmian klimatycznych ostrzega, że takie zmiany są już odczuwalne w wielu częściach kraju i niestety, przewiduje się ich zintensyfikowanie.

Największe zmiany dotknęły kanadyjską Arktykę, która ociepla się dwukrotnie szybciej niż reszta świata.

Raport sugeruje, że wiele z zaistniałych zjawisk klimatycznych jest nieodwracalnych i ocenia, że przeciętna temperatura w kraju podnosi się o 1,7°C rocznie od 1948 roku, kiedy to po raz pierwszy w Kanadzie zaczęto notować temperatury powietrza.

Najbardziej wzrosła temperatura na północy Kanady, w północnej części Kolumbii Brytyjskiej.

Co roku temperatura w Kanadzie zwiększa się o jakieś 2,3°C.

"Do ocieplenia doprowadziły aktywność człowieka i naturalne zmiany klimatyczne, przy czym faktor ludzki był najistotniejszy. Prawdopodobnie ponad połowa niekorzystnych zmian temperatury jest efektem działalności człowieka”, donosi raport.

Dokument opublikowano po tym, jak rząd wprowadził podatek węglowy i obciążył nim cztery z dziesięciu kanadyjskich prowincji, którym nie udało się opracować planów walki ze zmianami klimatycznymi.

Skutkiem globalnego ocieplenia są ekstremalne temperatury. Napływające fale gorąca zwiększają na niektórych obszarach kraju ryzyko wystąpienia pożarów i suszy.

Raport ostrzega również przed zakwaszeniem oceanów i zmniejszeniem ilości tlenu, co może zaszkodzić morskiemu życiu.

Na szybko postępujące ocieplenie w Kanadzie mają także wpływ zmniejszające się ilości śniegu i morskiego lodu, co zwiększa absorpcję promieniowania słonecznego i przyczynia się do ocieplenia dużo gwałtowniejszego niż w innych krajach.

Na przekór ponurym przewidywaniom, raport wskazuje jednak na możliwość ograniczenia zmian klimatycznych, o ile na poziomie ogólnoświatowym podejmie się kroki drastycznego zmniejszenia emisji węgla (do poziomu niemal zerowego na początku II połowy wieku) oraz gazów cieplarnianych.

Kanada jest jednym z prawie 200 państw, które podpisały paryskie porozumienie klimatyczne. Do 2030 roku rząd kanadyjski zadeklarował zmniejszenie emisji szkodliwych gazów o 30%.

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
12 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Reklama