Wyspa inna niż wszystkie

Reklama

pon., 05/13/2019 - 14:32 -- Anonim (niezweryfikowany)

W odróżnieniu od wielu greckich wysp, które wchłonęła turystyka, Karpathos pozostał nietknięty. Dla większości ludzi wyspa jest tajemnicą, a turystów przyciągają do niej piękne plaże, przyroda oraz coś, z czego Karpathos jest dumna od dziesięcioleci.

Wieloletnia tradycja, kultywowana na Karpathos do dzisiaj, jest najpiękniejszym symbolem tej niewielkiej, liczącej 7.000 mieszkańców wysepki. Na pierwszy rzut oka, wyspa przypomina inne wyspy greckie i chociaż od Aten dzieli ją godzina lotu, czas się na niej zatrzymał. Najludniejsze jest główne miasto Pigadia, ale wyjątkowo interesująca jest położona na północy wieś Olimpos, w której rządzą kobiety.

- Niewiele jest miejsc, gdzie kobiety są najważniejsze, gdzie rządzi matriarchat. To zupełnie wyjątkowe, nie widzimy tego na co dzień, mówi turystka Katy Sell.

Wieś leży w pobliżu rolniczego regionu Avlon- miejsca, gdzie nie ma internetu, sklepów ani piekarni, jest tylko jeden piec na otwartym powietrzu, przy którym wartę pełni Anna Lentaki. Jej chleb i makarony są regionalną specjalnością, a ich przygotowanie odbywa się według receptury przechodzącej z pokolenia na pokolenie. Córki i wnuczki Anny kontynuują rodzinną tradycję.

Matriarchat, to jak wiadomo forma organizacji społecznej, w której kobiety są najważniejsze, ale jak matriarchat radzi sobie w dzisiejszych czasach ? Kobiety z Olimposa są gospodyniami nie tylko w swoich domach, ale również w miejscowych restauracjach. Podczas uroczystości religijnych, w przeciwieństwie do mężczyzn, ubierają się w tradycyjne stroje. Kobiety odgrywają we wsi ważną rolę społeczną i mają duży wpływ na politykę.

- W wielu społecznościach o sile kobiet się nie mówi, ale w Olimposie jest inaczej. Tam to żaden sekret, chwalą się mieszkanki wsi.

- Kobiety są na tyle silne, by prowadzić gospodarstwo i po prostu żyć na wyspie, mówi Foteini Fraku, która zajmuje się turystyką.

Kobiety są odpowiedzialne za kontynuowanie tradycji, przekazywanie receptur. Tak było zawsze i tak jest dzisiaj, ale dzisiaj przejęły również rolę tych, którzy są odpowiedzialni za wspólnotę, za jej przetrwanie.

- Mieszkanki Olimposa przypomniały mi o czymś ważnym, że kobiety są silne bez względu na system czy społeczność, w której żyją, mówi Katy Sell.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

CNN

video: 

Reklama