Oskarżyciel zgłosił sprawę osprejowania Mostu Karola do sądu.

Reklama

pt., 07/19/2019 - 15:24 -- koscielniakk

W nocy z 15. na 16. lipca grupa wandali uszkodziła filar mostu karola.| zdjęcie: MICHAL TUREK, MAFRA

PRAgA W środę po południu prokurator wniósł wniosek o ukaranie dwóch obcokrajowców, których w poniedziałek w związku z osprejowaniem Mostu Karola zatrzymała policja. Za przestępstwo zniszczenia mienia grozi im od pół roku do trzech lat więzienia. Informację przekazał szef Prokuratury Okręgowej w Pradze 1 Jan Lelek. Wniosek o ukaranie jest odpowiednikiem aktu oskarżenia w postępowaniu uproszczonym. W celu usunięcia graffiti z Mostu Karola potrzebny jest plan restauracyjny zatwierdzony przez konserwatorów zabytków.

Dwaj obcokrajowcy w wieku 23 i 30 lat zostali zatrzymani w poniedziałkowy wieczór w związku z osprejowaniem jednego z filarów historycznego mostu. Straż miejska poinformowała, że jeden z mężczyzn miał w ręce sprej, a drugi puszkę piwa. Oboje skończyli w policyjnym areszcie.

W postępowaniu uproszczonym można rozpatrywać drobne wykroczenia, jeżeli przestępca zostanie złapany bezpośrednio w trakcie popełniania czynu lub zaraz po nim. Policja musi zakończyć postępowanie w ciągu dwóch tygodni od daty poinformowania podejrzanego o zarzucanym mu czynie. Jeżeli prokurator dojdzie do wniosku, że wyniki postępowania uzasadniają postawienie podejrzanego przed sądem, składa do sądu wniosek o ukaranie. Wniosek zawiera te same elementy, co akt oskarżenia, z wyjątkiem uzasadnienia.

Nasprejowany wzór ma ponad pięć metrów długości i dwa metry wysokości. Według Technicznej Administracji Dróg (Technická správa komunikací, w skrócie TSK) do usunięcia z zabytku tak rozległego graffiti potrzebny jest plan restauracyjny zatwierdzony przez konserwatorów zabytków. Projekt określi metodę, która nie naruszy struktury kamienia. TSK stara się działać jak najszybciej, ponieważ w przeciwnym razie graffiti mogłoby pozostawić ślady w piaskowcu.

To nie pierwszy taki przypadek

Wandale nie wybrali Mostu Karola po raz pierwszy. Inni przestępcy osprejowali jego część w 2016r. We wrześniu 2017r. czterdziestoośmioletni obcokrajowiec popisał markerem figurę św. Franciszka. Jeszcze w tym samym miesiącu sąd nałożył na niego karę z jej warunkowym zawieszeniem na okres sześciu miesięcy, trzyletnie wydalenie z kraju oraz obowiązek naprawienia szkody w wysokości 15 000 koron.

W ostatnich latach policja zajmowała się kilkoma innymi przypadkami niszczenia praskich zabytków przez obcokrajowców. Na przykład w 2014 roku trzej zagraniczni goście obrali sobie za cel Teatr Narodowy. Dwój młodych Francuzów najpierw namalowało sprejem kilka wzorów, a następnie japoński turysta osprejował ścianę budynku teatru w przejściu podziemnym na ul. Divadelní.

Zabytki nie mogą być chronione przez tzw. farby antygraffiti, których używa się na fasadach domów. Zwykle tworzą one nienaturalną błyszczącą powłokę i nie przepuszczają powietrza.

Autor: 
Katarzyna Siwiec
Źródło: 

lidovky.cz

Dział: 

Reklama