Plaża bez peta. Wakacyjna akcja serwisu Gazeta.pl

Reklama

wt., 08/13/2019 - 20:42 -- izabela.szkatula

„Jeden zobaczy plakat i schowa peta do torebki. A inny tylko podrapie się po jajkach”, powiedział Andrzej Pągowski - grafik, który zaprojektował odświeżoną wersję znanego plakatu „Papierosy są do d*py” z 1994 roku, czyli wizytówkę nowego projektu serwisu Gazeta.pl. Akcja ma skłonić turystów, którzy wypoczywają na polskich plażach, by dbali o porządek i zwracali uwagę na to, że „za syf odpowiadamy sami”.

Ostatnio do akcji dołączyło Darłowo. 5 kilometrów plaży oznaczono zakazami palenia. Gazeta.pl, czyli pomysłodawca akcji podaje w infografice na swojej stronie, że do projektu włączyły się także takie miasta jak: Międzyzdroje, Kołobrzeg, Świnoujście, Mielno, Sopot, Hel oraz miejscowości leżące z dala od pomorza: Złotów, Grudziądz, Ełk, Trzcianka, Luboń, Głowno i Siemiatycze.

Wiaderko „petów” na plaży w Kołobrzegu

Gazeta.pl wcześniej już informowała o problemie. Końcem lipca wybrali się do Kołobrzegu. W dwie godziny udało się im zebrać wiaderko papierosów.

- Nie róbmy z plaży popielniczki - apelowała wówczas Marta Ostapiec z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu.

Dobry plakat ma po prostu zawstydzać?

Takie pytanie otrzymał w wywiadzie w serwisie Gazeta.pl twórca plakatu dla akcji Andrzej Pągowski. Odpowiedział, że plakat „przede wszystkim musi być zauważalny. Jeśli nie jest, to znaczy, że ktoś niepotrzebnie wydał pieniądze. A poza tym, tak, musi zawstydzać, szokować, oburzać. Oczywiście, jeżeli jest taka potrzeba”.

Pytany o przekaz plakatu jego autorstwa, który informuje o akcji „Plaża bez peta”, dodaje, że „jeden zobaczy plakat i schowa peta do torebki, pudełka. A inny tylko podrapie się po jajkach i po prostu zostawi spalonego peta na plaży. Ludziom często wydaje się, że są "panami", że to inni powinni po nich sprzątać. Mam wrażenie, że taką postawę paradoksalnie reprezentują głównie ci, którzy na co dzień czują się w życiu poniżani, niedoceniani, upodleni”.

Całą rozmowę z Andrzejem Pągowskim można znaleźć pod adresem: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25047348,pagowski-jeden-zobaczy-plakat-i-schowa-peta-do-torebki-a-inny.html

Autor: 
Aleksandra Gadocha
Źródło: 

Gazeta.pl

Dział: 

Reklama