Islandzki lodowiec Okjokull upamiętniony tablicą

Reklama

pon., 08/19/2019 - 11:47 -- izabela.szkatula

Żałobnicy zebrali się na Islandii, aby upamiętnić utratę Okjokull, który zmarł w wieku około 700 lat.

Lodowiec został oficjalnie uznany za martwy w 2014 roku, kiedy nie był już wystarczająco gruby, aby się poruszyć. To, co kiedyś było lodowcem, zostało zredukowane do małego skrawka lodu na szczycie wulkanu. W uroczystość mieli wziąć udział premier Katrin Jakobsdottir, minister środowiska Gudmundur Ingi Gudbrandsson i była prezydent Irlandii Mary Robinson.Po przemowie pani Jakobsdottir żałobnicy ustawili się przy wulkanie na północny wschód od stolicy Reykjaviku, aby położyć tablicę z listem do przyszłości.
„Ok jest pierwszym islandzkim lodowcem, który utracił status lodowca” - czytamy.
„W ciągu następnych 200 lat oczekuje się, że wszystkie nasze główne lodowce będą podążać tą samą ścieżką. Ten pomnik ma potwierdzić, że wiemy, co się dzieje i co należy zrobić.
„Tylko ty wiesz, czy to zrobiliśmy”.
„Zmiany klimatu nie mają początku ani końca, filozofią stojącą za tą tablicą jest umieszczenie tego znaku ostrzegawczego, aby przypomnieć sobie, że dzieją się wydarzenia historyczne, i nie powinniśmy ich normalizować. Powinniśmy postawić stopy i powiedzieć: okej, już go nie ma, to znaczące ”.
Oddur Sigurdsson jest glacjologiem z Islandzkiego Biura Meteorologicznego, który ogłosił śmierć Okjokulla w 2014 roku. Przez ostatnie 50 lat fotografował lodowce tego kraju i zauważył w 2003 roku, że śnieg topnieje, zanim zdąży zgromadzić się na Okjokull.
„W końcu pomyślałem, że jest tak niski, że chciałem tam wejść i sprawdzić. Zrobiłem to w 2014 roku” - powiedział. „Lodowiec się nie poruszał - nie był wystarczająco gęsty, aby pozostać przy życiu. Nazywamy ten lód martwym”.
Glacjolog wyjaśnia, że ​​gdy gromadzi się wystarczająca ilość lodu, ciśnienie wymusza ruch całej masy.
„Tam granica leży między lodowcem, a nie lodowcem” - mówi. „Aby osiągnąć ten limit ciśnienia, musi mieć grubość od 40 do 50 metrów.”
Islandzki nadawca towarzyszył panu Sigurdssonowi na lodowcu w 2014 r., aby zgłosić śmierć Okjokull. Ale glacjolog mówi, że „nie wzbudził zbyt wiele uwagi”.
„Byłem trochę zaskoczony, ponieważ ten lodowiec był widoczny z gęsto zamieszkałych obszarów i znacznej części islandzkiej obwodnicy” - powiedział. „Był znany również większości dzieci ze względu na swoją szczególną nazwę i miejsce na mapach”.
Cymene Howe i Dominic Boyer to dwaj profesorowie z Rice University, którzy w Teksasie nakręcili film dokumentalny o utracie lodowca Not Ok w 2018 roku i wpadli na pomysł pomnika podczas kręcenia filmu.
„Oto naprawdę ważna historia o tym lodowcu, która mówi nam coś o katastrofalnych zmianach, które obserwujemy wokół basenów lodowcowych na całym świecie, a jednak ta historia nie była zbyt dobrze znana” - powiedział dr Howe. „Dlatego jednym z powodów, dla których chcieliśmy nakręcić ten film, było zwiększenie widoczności tego zjawiska.”.
„Ludzie czuli, że to prawdziwa strata i że zasługuje na coś w rodzaju pomnika” - powiedział dr Boyer. „Tablice opisują rzeczy, które ludzie zrobili, osiągnięcia, wielkie wydarzenia. Przejście lodowca jest także osiągnięciem człowieka - choć bardzo wątpliwym - ponieważ antropogeniczne zmiany klimatu spowodowały stopienie się lodowca.
„Nie jest to pierwszy lodowiec na świecie, który się stopił - było wiele innych, z pewnością wiele mniejszych mas lodowcowych - ale teraz, gdy lodowce wielkości Ok zaczynają zanikać, wkrótce nie dojdzie do wielkich lodowców, tych których nazwy są dobrze rozpoznawane, będą zagrożone ”.
 Sigurdsson dokonał inwentaryzacji lodowców islandzkich w 2000 roku, stwierdzając, że na całej wyspie było ich nieco ponad 300. Do 2017 r. 56 mniejszych lodowców zniknęło.
 „Najstarsze lodowce islandzkie zawierają całą historię narodu islandzkiego [...] musimy poznać tę historię, zanim znikną”.
 

Autor: 
Aleksandra Gadocha
Źródło: 

BBC.com

Dział: 

Reklama