BANKRUT NECKERMANN NIE MA JUŻ NIC DO SPRZEDANIA

Reklama

ndz., 10/27/2019 - 09:23 -- zzz

Upadek giganta turystycznego był szokiem w branży turystycznej. Dziś Neckermann ma do sprzedania jedynie puste półki, które jeszcze nie dawno uginały się od ofert turystycznych z całego świata.

Kiedy okazało się, że biuro podróży Thomas Cook jest niewypłacalne i złożyło wniosek o upadłość, tysiące turystów na całym świecie wpadło w panikę. Setki tysięcy przedpłaconych wakacji dla wielu turystów powiązanej z brytyjską spółką biura podróży Neckermann Polska stanęło pod znakiem zapytania. Firma zapewniała jeszcze tego samego dnia, że wszystko jest w porządku i jest stabilna finansowo, ale mimo zapewnień firmy zadziałał efekt domina, ponieważ wiele ofert było powiązanych i współpracowało z Thomasem Cookiem, co po prostu nie mogło pozytywnie przełożyć się na sytuację polskiej firmy.

Na następny dzień Neckermann odwołał loty, a biuro lakonicznie tłumaczyło się, że „sytuacja jest dynamiczna”. 

Mało kto chyba jednak spodziewał się, że sytuacja potoczy się aż tak szybko. Neckermann zbankrutował – złożył oświadczenie o niewypłacalności.

 

Zawieszenie działalności operacyjnej Neckermann Polska

Firma zdecydowała się zawiesić wszelką działalność operacyjną związaną ze sprzedażą produktów turystycznych w Polsce. Biuro podróży podtrzymało wersję o dobrej i stabilnej kondycji finansowej polskiego oddziału, jednak podkreśla, że nie jest w stanie funkcjonować bez firmy-matki, czyli bez Thomasa Cooka. Nie powinno to specjalnie dziwić – biura korzystały z tych samych baz hotelowych, przewoźników itp.

Firma zapewniła, że wszyscy jej klienci są objęci ochroną wynikającą z udzielonych gwarancji ubezpieczeniowych i przepisów o TFG, jednak niepokój pozostał. Bankructwo, podobnie jak kryzysy gospodarcze są normalnym procesem wydarzeń gospodarczych. Każda firma rodzi się i podobnie jak człowiek umiera. To tylko kwestia czasu.

Biuro turystyczne Thomas Cook było najstarszą firmą turystycznym na świecie. Jej założyciel Thomas Cook (ur. 22 listopada 1808 w Melbourne, zm. 18 lipca 1892). Brytyjski przedsiębiorca organizował pierwsze publiczne wycieczki, a do 1865 roku założył biura podróży w większości państw Europy. Opracował też jedne z pierwszych przewodników turystycznych.

Napis na jego nagrobku głosi „Człowiek, który uczynił podróżowanie łatwiejszym.”.

Znalezione obrazy dla zapytania „Człowiek, który uczynił podróżowanie łatwiejszym.”.

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

plportal.pl

Dział: 
Więcej zdjęć: 

Reklama