Wiatrak z XVIII wieku jest dziś najbardziej obleganym mieszkaniem na wyspie Hvar

Reklama

sob., 11/02/2019 - 19:39 -- Anonim (niezweryfikowany)

Stary wiatrak w 1761 r. pełnił funkcję młyna do mielenia ziarna, a dziś jest atrakcją turystyczną, którą można zwiedzać od 1 maja do 1 listopada

W historycznym centrum miasta Hvar znajduje się Ruina di Molino a Vento, chroniony zabytek kultury i historii stary wiatrak zbudowany w 1761 roku.

Został zbudowany przez franciszkanów, którzy używali go jako młyna zbożowego, ponieważ Hvar było wówczas biednym miejscem, w którym sadzono pola pszenicy zamiast powszechnie uprawianych winorośli i oliwek. Wieża od 1971 roku należy do rodziny Tudorów, którzy kupili ją od franciszkanów.

Wieża o łącznej powierzchni 60 metrów kwadratowych jest nadal historycznym atutem Hvaru, z którego mogą korzystać zarówno goście lokalni, jak i zagraniczni, ponieważ wieża została przebudowana w 2014 roku. Interesujące jest również to, że sama aranżacja została zainicjowana przez wnuka właściciela wieży, Lorenza Tudora, który odnowił wieżę i wraz z rodziną i wprowadził ją na rynek.

–Od lat nie działała, dlatego podjęliśmy poważnego wyzwania związanego z renowacją. Renowację zakończyliśmy na początku 2014 roku i wprowadziliśmy na rynek turystyczny w tym samym roku, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Już w pierwszym sezonie przekroczyliśmy wszelkie oczekiwania, a turyści byli zachwyceni – powiedziała Ivana Tudor Kovacevic, żona obecnego właściciela, Lorenza Tudora.

Wieża jest podzielona na cztery piętra, a dokładniej dwa piętra i dwa półpiętra. Na pierwszym piętrze znajduje się kuchnia, jadalnia i toaleta, a na pół piętrze znajduje się kącik do odpoczynku i czytania. Na drugim piętrze znajduje się salon i łazienki, a na półpiętrze sypialnia. Wieża ma także część zewnętrzną składającą się z ogrodu i prywatnego parkingu. Wieża została odnowiona przy użyciu dwóch kluczowych materiałów, drewna i kamienia, a remont wcale nie był łatwy.

Od samego początku remont był wielkim wyzwaniem, które trwało trzy lata. Wyzwanie stanowiły również systemy zasilania, wody, ogrzewania i chłodzenia, podobnie jak obróbka kamienia i ścian, które mają tylko metr długości, półkolisty kształt i pochodzą z XVIII wieku.

Znaczna część mebli jest wykonana ręcznie, na zamówienie, ponieważ trudno było znaleźć coś z gotowych mebli, które pasowałyby do okrągłych ścian.

Autor: 
Tłum. Michał Kuszczyński
Źródło: 

living.vecernji.hr

Reklama