Legenda werońskiej Areny. Historia jej powstania

Reklama

śr., 11/13/2019 - 09:36 -- Anonim (niezweryfikowany)

Arena w Weronie to klejnot miasta oraz miejsce prestiżowych wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Widzieliście, że została zbudowana przez diabła?

Każde miejsce ma swoją historię wartą opowiedzenia. Niektóre można przeczytać w podręcznikach, inne żyją w legendach. Dzieje werońskiej Areny, goszczącej przedstawienia operowe, koncerty oraz spektakle, zasługują na upamiętnienie na oba sposoby.

Historia werońskiej Areny

Dawno temu w pięknej Weronie pewien człowiek został uwięziony pod ciężkimi zarzutami, a potem skazany na śmierć. Wieczorem, dnia poprzedzającego egzekucję, kiedy mężczyzna płakał zdesperowany w swojej celi, ukazał mu się diabeł i oświadczył, że może pomóc mu ocalić życie. „Jak zamieszkasz to zrobić?” – zapytał skazaniec. „Werończycy od dawna pragną mieć wielki teatr. Zaproponuj, że go zbudujesz w zamian za wolność” – odpowiedział diabeł. „Nikomu nie uda się zbudować teatru w jedną noc” – odpowiedział mężczyzna. „Ja mogę to uczynić – pochwalił się książę piekieł – ale za tę przysługę zapłacisz mi swoją nieśmiertelną duszą”.
Nieszczęśnik, przerażony widmem śmierci, natychmiast zgodził się na ten pakt. W jednej chwili weroński plac wypełnił się demonami, które zaczęły pracować bez wytchnienia. W tym samym czasie skazaniec, który nie mógł zaznać spokoju ducha, modlił się w celi pogrążonej w ciemnościach: „Wybaw moją duszę, Najświętsza Panienko, ja nie wiedziałem, co robię”.

Niedługo przed świtem wspaniały teatr był prawie ukończony. Brakowało jedynie maleńkiego kawałeczka. Nagle, tuż przed wschodem słońca, dzwony kościelne poruszone niewidzialną ręką, zaczęły wygrywać tony modlitwy Angelus. Na dźwięk tej świętej melodii demony z krzykiem wściekłości uciekły do piekła.
Arena nie została ukończona, diabeł nie dostał duszy mężczyzny. Jego szczera modlitwa została wysłuchana przez Najświętszą Maryję Pannę, która wysłała anioły, aby te przed czasem poruszyły dzwony. Co więcej, dzięki pięknemu teatrowi skazaniec odzyskał wolność.

 

Informacje

Werońska Arena znajduje się na Piazza Bra, głównym placu miasta. Żeby do niego dojechać ze stacji Porta Nuova, wystarczy wsiąść w autobus, który odjeżdża z przystanku A.

Autor: 
Martina Sgorlon/Tłum. Katarzyna Berto
Źródło: 

martinaway.com

Reklama