Trinacria – symbol Sycylii

Reklama

śr., 12/18/2019 - 14:49 -- Anonim (niezweryfikowany)

Odkryj, dlaczego Sycylia jest tradycyjnie przedstawiana jako mitologiczna Trinacria.

Kto z Was wie, jaki jest związek między Sycylią a Trinacrią, jakie są źródła jej legendy i co ona symbolizuje? Figurą wyobrażającą Sycylię jest mityczna istota: głowa kobiety otoczona trzema nogami, zgiętymi w kolanach. Prześledźmy wspólnie historię tego symbolu.

Sycylia czy Trinacria?

Zacznijmy od tego, że historyczna nazwa Wyspy to właśnie Trinacria. Wszak kształt Sycylii przywodzi na myśl trójkąt, którego wierzchołki stanowią cyple Pachino, Peloro e Lilibeo. To właśnie one są wyobrażone przez trzy zgięte nogi tajemniczej istoty. Kobieca głowa stanowi natomiast nawiązanie do greckiego mitu – zwyczajowo uważa się, iż punktem odniesienia jest tu antyczna opowieść o Meduzie.
Meduza, jako jedyna spośród Gorgon, nie posiadała daru nieśmiertelności, za to zachwycała śmiertelników swoją urodą. Jednak ktokolwiek na nią spojrzał, zostawał zamieniony w kamień. Prawdopodobnie właśnie dlatego starożytni mieli zwyczaj umieszczania podobizny Trinacrii za drzwiami wejściowymi do domu, jako symbol ochronny. Aby zapewnić sobie szczęście, wizerunkiem Trinacrii ozdabiali również wazy, domy i wille.

 

Flaga Sycylii

Oficjalna flaga Regionu Sycylii składa się z dwóch trójkątów materii: czerwonej i żółtej, a w jej centrum znajduje się wyobrażenie Trinacrii. Wspomniane kolory symbolizują, odpowiednio, męstwo miasta Palermo i miasta Corleone, które jako pierwsze powstały przeciwko Francuzom w 1282 roku w czasie Nieszporów Sycylijskich [mianem tym określa się powszechne powstanie ludności Sycylii przeciwko francuskiemu panowaniu. Wezwaniem do walki były bijące na nieszpory dzwony – przyp. tłum.].

Autor: 
Tłum. Katarzyna Berto
Źródło: 

sicilydaybyday,com

Reklama