Mediolan: wycieczka śladami Alessandra Manzoniego

Reklama

sob., 01/25/2020 - 21:08 -- koscielniakk

Jedną z największych atrakcji ,,intelektualnych" Mediolanu jest tour śladami Alessandra Manzoniego, pozwalający odkryć miejsca związane z życiem najwybitniejszego włoskiego literata doby nowożytnej, a także jednego z najbardziej błyskotliwych intelektualistów w historii.
W stolicy Lombardii zachowało się bowiem wiele punktów architektonicznych – jeśli nie wszystkie – które stanowiły tło dla aktywności zawodowej i prywatnej pisarza. Ci, którzy podobnie jak ja są zafascynowani tą niezwykłą postacią, konieczne powinni odwiedzić następujące lokalizacje:

 

Rozpocznijmy od domu, w którym wraz z rodziną od 1813 r., aż do śmierci mieszkał autor Narzeczonych. Budynek, praktycznie w idealnym stanie, znajduje się na via Gerolamo Morone 1, nieopodal Piazza Belgioioso. Obecnie jest w nim muzeum pisarza, a duch Manzoniego wyczuwalny jest w jego każdym zakamarku. To tutaj mieści się również siedziba Narodowego Centrum Badań nad życiem i twórczością Manzoniego (Centro Nazionale di studi manzoniani).  Zachowane zostały oryginalne meble z epoki, w tym małe biurko, przy którym powstało wiele wspaniałych dzieł. Stanowi ono element wyposażenia gabinetu, wypełnionego papierami, pamiątkami i książkami, w którym gościły takie osobistości jak Giuseppe Garibaldi (1862) czy Giuseppe Verdi (1868), gdy przybywali w odwiedziny do pisarza.

Warto wspomnieć, że piękny pałac, w którym mieszkał literat, otoczony jest uroczym ogrodem. Po przeprowadzeniu gruntownych prac restrukturyzacyjnych, został on otwarty w 2015 r. dla zwiedzających. Uważa się, że to właśnie z uwagi na ogród, Manzoni – miłośnik  natury, zafascynowany botaniką – zdecydował się zakupić pałac i osiąść w nim na stałe.
Więcej informacji o obiekcie, zasadach zwiedzania, zakupie biletów oraz rezerwacji można znaleźć na oficjalnej stronie: http://www.casadelmanzoni.it/.

Jeśli natomiast udacie się na via Visconti di Modrone 16, znajdziecie tam skromną, osiemnastowieczną kamienicę, w której Giulia Beccaria (córka sławnego filozofa Cesarego Beccarii  i żona Pietra Manzoniego) – przyp.tłum.) 7 marca 1785 urodziła swojego niezwykle utalentowanego syna, Alessandra. O wydarzeniu tym przypomina tablica wmurowana w ścianę budynku (http://www.lombardiabeniculturali.it/architetture/schede/LMD80-00316/).

Manzoni, gorliwy katolik, uczęszczał na msze święte do kościoła San Fedele, znajdującego się nieopodal domu literata. We wnętrzu świątyni, na lewo od głównego ołtarza, umieszczono tablicę z brązu, wskazującą miejsce, w którym zwykł się modlić literat. Msza pogrzebowa pisarza odbyła się natomiast w Duomo, przy czym mieszkańcy Mediolanu i goście z zagranicy mogli wcześniej oddać Manzoniemu hołd w Palazzo Marino, gdzie w najbardziej reprezentacyjnej sali, zwanej Sala Alessi, wystawiono trumnę z jego ciałem. Prozaik został pochowany na Cmentarzu Monumentalnym (Cimitero Monumentale), gdzie spoczywa do dziś.

Na koniec warto wybrać się do Bazyliki św Marka (Basilica di San Marco) w dzielnicy Brera, gdzie w 1874 roku, w pierwszą rocznicę śmierci Manzoniego, celebrowano – pod dyrekcją Verdiego, który był wielkim miłośnikiem talentu pisarza – sławną mszę żałobną Messa da Requiem.

Autor: 
Maria Paola Macioci/Tłum. Katarzyna Berto

Reklama